facebook_page_plugin
facebook_page_plugin
facebook_page_plugin

godło

Wyjścia i wycieczki

Ahoj! Dziś witamy się po słowacku, ponieważ w ramach projektu Bajki Międzykulturowe byliśmy na spotkaniu z żoną ambasadora Słowacji i Panią Moniką z Instytutu Słowackiego. Dowiedzieliśmy się, że Słowacja jest mniejszym krajem od naszego, a Bratysława jest jej stolicą. Panie pokazały nam zdjęcia miast, gór, znanych Słowaków – piłkarzy, artystów i … Janosika, opowiedziały o tradycyjnych potrawach. Język słowacki wydaje się nam zrozumiały, ale to nie do końca prawda. Dobrze kojarzący się wyraz zapach oznacza smród, a swojsko brzmiąca laska to miłość. Pani Monika przeczytała nam bajkę „Zgubiony słoń”; po raz pierwszy zdarzyło się, że poznaliśmy osobiście autora prezentowanego utworu. Okazało się, że jest nim żona ambasadora. Dzieci pięknie zilustrowały bajkę, w prezencie otrzymały chorągiewki i słodkości. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Instytutu Słowackiego, który mieści się przy ul. Krzywe Koło. Zostaliśmy serdecznie przyjęci i zaproszeni w maju na wystawę. Na pewno skorzystamy, ahoj!

Ahoj! 1b poznaje kulturę Słowacji    Ahoj! 1b poznaje kulturę Słowacji  Ahoj! 1b poznaje kulturę Słowacji  Ahoj! 1b poznaje kulturę Słowacji

 

W środę 18.04.18 r. wybraliśmy się do Belwederu - Rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wystawy poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, na której zgromadzono min. ok. 3 tysięcy pamiątek po Marszałku: obrazów, portretów, medali pamiątkowych z jego wizerunkiem. Zainteresowała nas sala historii Orderu Wojennego Virtuti Militari.

7a w Belwederze  7a w Belwederze  7a w Belwederze

Klasa 1b (19 kwietnia) była w Centrum Wielokulturowym na warszawskiej Pradze. Spotkaliśmy się tam z Elmim Abdi - Somalijczykiem, który od kilkunastu lat mieszka w Polsce. Elmi przybliżył nam Afrykę - opowiedział o klimacie, zwierzętach, pokazał, jak wyglądają jej mieszkańcy, w co się ubierają i jak żyją. Niektóre informacje nas zaskoczyły np. to, że dzieci nie dostają prezentów i same robią sobie zabawki, a w niektórych państwach są luksusowe drapacze chmur. Na zakończenie tańczyliśmy przy muzyce afrykańskiej. Warsztaty zgodnie ze swoim tytułem pokazały, że jesteśmy różni, a tacy podobni. 

1b w Centrum Wielokulturowym  1b w Centrum Wielokulturowym  1b w Centrum Wielokulturowym  1b w Centrum Wielokulturowym

 

Dzieci z klasy IIIa zostały zaproszone do SP nr 48 na warsztaty z robotyki i programowania. Pracując i bawiąc się w małych grupach konstruowały, budowały i wprawiały w ruch zbudowane przez siebie roboty i zwierzątka z klocków Lego. Niektóre z dzieci programowały w języku obrazkowym i tworzyły nowe formy ruchu dla lwa. Natomiast poruszający się po podłodze robot wywołał uśmiech na wszystkich twarzach. Dzięki takim zajęciom wszystkie dzieci poszerzyły swą wiedzę i umiejętności z matematyki, techniki i informatyki.
Zbudowane roboty na wszystkich zrobiły wielkie wrażenie. Dziękujemy za zaproszenie!

 Klasa 3a na zajęciach z robotyki  Klasa 3a na zajęciach z robotyki  Klasa 3a na zajęciach z robotyki  Klasa 3a na zajęciach z robotyki

      

Klasa 1b oswajała się ze sztuką współczesną i pomysłowością artystów. Byliśmy w Narodowej Galerii  Sztuki Zachęta na wystawie - Wszystko widzę jako sztukę. Dzieci znalazły się na artystycznym placu zabaw. Wykonywały zadania nawiązujące do prezentowanych dzieł m.in. Julity Wójcik, Romana Opałki i Edwarda Krasińskiego. Bawiły się puchatymi ziemniakami, wyszywały gigantyczne makatki, naklejały na ścianach kolorowe taśmy, odkrywały liczby, rzucały kostkami do gry, a nawet malowały swoje ciało na czarno. Wszyscy świetnie się bawili. Zachęcamy gorąco do odwiedzenia tej wystawy, wtedy każdy (kto podobnie jak 1b mało zna się na sztuce), dowie się,  co łączy te zabawy z prawdziwymi dziełami.

Klasa 1b w Zachęcie  Klasa 1b w Zachęcie  Klasa 1b w Zachęcie  Klasa 1b w Zachęcie

 

17 kwietnia klasa Vb odwiedziła Muzeum Historii Polski. Uczniowie poznali zasady budowania średniowiecznych miast grając w wielkoformatową grę planszową. Gdzie wybudować kamienicę gotycką, a gdzie spichlerz? A gdzie postawić pręgierz, czy ratusz? – zastanawiali się uczestnicy gry. Było bardzo dużo emocji i zabawy. Taka forma zdobywania wiedzy bardzo podobała się uczniom. 

Vb na zajęciach w Muzeum Historii Polski  Vb na zajęciach w Muzeum Historii Polski  Vb na zajęciach w Muzeum Historii Polski  Vb na zajęciach w Muzeum Historii Polski

Wczesna pobudka nie jest straszna, gdy czeka nas wycieczka na szczyt Trzech Koron. Już na starcie mieliśmy fachową opiekę przewodnika, który na bieżąco informował nas o zasadach, których powinni przestrzegać turyści wchodzący do Parków Narodowych. Bardzo ważna jest ochrona mieszkających tam zwierząt i niezliczonych gatunków roślin, których niewielką część spotkaliśmy na trasie. Po prawie dwóch godzinach mozolnej wspinaczki stanęliśmy na szczycie. Widoki były powalające, musieliśmy więc bardzo uważać, by nie spaść w przepaść. Dalej szlakiem przeszliśmy pod ruiny Zamku Pieniny. Gdyby nie to, że faktycznie jest zrujnowany, moglibyśmy się w nim skutecznie bronić przed najazdem rodziców, którzy chcieliby nas zabrać z powrotem do domu. Ponieważ nie możemy bronić się w twierdzy, właśnie w tej chwili ćwiczymy sztuki Ninja stawania się niewidzialnym. Pod osłoną nocy (jest prawie 21.00 ) przemykamy z latarkami polując jedni na drugich.
Tak łatwo więc nas nie wytropicie😉

3b zdobyła szczyt Trzy Korony  3b zdobyła szczyt Trzy Korony  3b zdobyła szczyt Trzy Korony  3b zdobyła szczyt Trzy Korony

 

10 kwietnia klasa 1b uczestniczyła w kolejnych zajęciach z cyklu Bajki Międzykulturowe. W Staromiejskim Domu Kultury spotkaliśmy się z Elsim Adajewem z Czeczeni. Pokazał nam zdjęcia i opowiedział o swoim pięknym kraju i zniszczeniach, które spowodowały dwie wojny z lat 90-ych. Wszyscy byli tym oburzeni i mieli mnóstwo pytań. Zgodnie z formułą tego projektu, Elis opowiedział również bajkę. Była to historia przyjaźni człowieka z niedźwiedziem. Morał, jaki z niej wynikał to: zanim coś powiesz - pomyśl, nie rań duszy innych, bo taką ranę trudno zabliźnić. Bardzo podobała się nam ta opowieść i wszyscy chętnie ją zilustrowali. Miło wspominamy to spotkanie.

1b poznaje Czeczenię  1b poznaje Czeczenię  1b poznaje Czeczenię  1b poznaje Czeczenię 

 

Po wyprawie na Wysoką spaliśmy bardzo mocno. Jednak na śniadanie nikt się nie spóźnił. Na lekcjach zajmowaliśmy się pienińskimi zamkami, bowiem dzisiaj odwiedziliśmy dwa z nich: ruiny zamku w Czorsztynie oraz Zamek Niedzica. Poznaliśmy legendę o Brunhildzie i jej mężu, próbowaliśmy rozwikłać, gdzie znajduje się gigantyczny SKARB  INKÓW. W ramach kolacji zjedliśmy grilla w ogrodzie. Frajdę sprawiło nam pieczenie chleba, a potem w-f na boisku. Jakby tego było mało wróciliśmy do ośrodka po to, by za chwilę znowu z niego wyjść. A była już noc. Zabraliśmy więc latarki i poszliśmy oglądać rozgwieżdżone niebo. I kolejny dzień za nami!

Zielona szkoła 3b - dzień 5  Zielona szkoła 3b - dzień 5  Zielona szkoła 3b - dzień 5  Zielona szkoła 3b - dzień 5

We wtorek pojechaliśmy do Jaworek. Przeszliśmy ścieżką dydaktyczną przez Wąwóz Homole i zielonym szlakiem dotarliśmy na Wysokie Skałki. Mieliśmy bardzo dobry czas, więc zdobyliśmy sam szczyt Małych Pienin czyli Wysoką. W drodze nie tylko podziwialiśmy piękne widoki, czy rozpoznawliśmy gatunki roślin, ale zadbaliśmy o czystość szlaku. Każdy zebrał jakieś śmieci zostawione przez turystów, a było tego sporo. Wszystkim należy się pochwała za działania proekologiczne i dzielną postawę podczas wędrówki.
Po obfitym obiedzie i odpoczynku zajęliśmy się mikroświatem zwierząt i grzybami występującymi w Pieninach. Wieczór upłynął nam na świeżym powietrzu przy grach i zabawach na boisku.

Zielona szkoła 3b - dzień 4  Zielona szkoła 3b - dzień 4  Zielona szkoła 3b - dzień 4  Zielona szkoła 3b - dzień 4

Podkategorie

Patronaty i projekty edukacyjne

  twinnig  sko  warsavianisci  wf  certyfikat przejrzystości publicznej  szkoła przyjazna uczniom

Początek strony