facebook_page_plugin
facebook_page_plugin
facebook_page_plugin

godło

Klasy 0-3

6 lutego klasa 1b była w Staromiejskim Domu Kultury na kolejnych zajęciach z cyklu Bajki Międzykulturowe. Tym razem spotkaliśmy się z przedstawicielkami Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian o imionach Czapla i Cicha Woda. Zgodnie ze zwyczajem indiańskim zostaliśmy oczyszczeni poprzez okadzenie białą szałwią. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądają Indianie i gdzie żyją. Obejrzeliśmy łuk, strzały, kołczan oraz różne instrumenty. Przy dźwiękach cichej muzyki wysłuchaliśmy bajki o Indianach z plemienia Seneka i gadającym kamieniu. Jednak najbardziej podobała się nam piosenka w języku irokeskim, której uczyła nas Czapla; powtarzaliśmy ją wielokrotnie, akompaniując sobie na skórzanych bębenkach. To były pouczające zajęcia, na których zetknęliśmy się z inną kulturą. 

1b w świecie Indian  1b w świecie Indian  1b w świecie Indian  1b w świecie Indian

 

11 stycznia wybraliśmy się na nietypowe zajęcia, bo realizowane w autobusie. Mogliśmy zająć dowolne miejsce, a nawet parę. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się czym jest transport publiczny, poznaliśmy główne zasady bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską, dowiedzieliśmy się jak ona wpływa na środowisko naturalne. Pan kierowca wytłumaczył nam, jakie są ekologiczne zalety pojazdów elektrycznych, których przybywa na stołecznych ulicach. Obejrzeliśmy też ogromny silnik i klimatyzator. Nie obyło się bez wesołego wieszania się na wszystkich możliwych poręczach i kasowania biletów wielokrotnego użytku. I tym razem nikt nam nie zwracał uwagi, że nieładnie zachowujemy się w autobusie!

Zajęcia   Zajęcia   Zajęcia   Zajęcia

 

9 stycznia byliśmy w Staromiejskim Domu Kultury na zajęciach z cyklu Bajki Międzykulturowe. Добър ден! [dobyr den] Tak z naszą klasą przywitał się Peter z Bułgarii. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, gdzie leży Bułgaria i co łączy nasze kraje. Kак се казваш? [kak se kazwasz?] казвам се... [kazwam se] - każdy próbował przedstawić się po bułgarsku. Nie było to takie łatwe, chociaż kilka osób odwiedziło już ten kraj podczas wakacji. A warto pojechać nad Morze Czarne. Peter przeczytał nam bajkę o spadających kamieniach, a my wykonaliśmy ilustracje do niej w formie wydzieranek. To były ciekawe zajęcia, które uczą otwartości na inne kultury.
1b mówi po bułgarsku  1b mówi po bułgarsku  1b mówi po bułgarsku  1b mówi po bułgarsku
 

W podziemiach, ciasnych korytarzach i ciemnych komnatach Zamku Królewskiego tropiliśmy Bazyliszka. Zgodnie z legendą to straszny stwór, który swoim wzrokiem zamienia ludzi w kamienie. Na szczęście nam się to nie przydarzyło. Po wysłuchaniu opowieści pana przewodnika, każdy narysował to dziwne stworzenie i w ten sposób oswoił swój strach. Zrozumieliśmy powiedzenie – strach ma wielkie oczy. 

1b tropi Bazyliszka  1b tropi Bazyliszka  1b tropi Bazyliszka  1b tropi Bazyliszka

 

Klasy pierwsze z okazji minionych mikołajek były na wycieczce w Warsztacie Czekoladowym. Dzieci poznały cały proces powstawania czekolady - od plantacji do tabliczki. Chętni mogli spróbować, jak smakuje ziarno kakaowca. Każdy własnoręcznie wykonał własną tabliczkę z wybranymi przez siebie dodatkami, a po pracy otrzymał kubek gorącej czekolady. To było smakowite wyjście:)

Pierwszaki robią czekoladę  Pierwszaki robią czekoladę  Pierwszaki robią czekoladę  Pierwszaki robią czekoladę

 

To nasze kolejne spotkanie muzealne. Tym razem oglądaliśmy zbiory Pałacu w Wilanowie. Poznaliśmy wiele dworskich obyczajów, modę, a nawet panujące przesądy. Nasz kolega został przebrany w strój szlachecki, w którym musiał wytrzymać do końca wycieczki. Okazało się, że nie był zbyt wygodny. Podobnie sprawa miała się z łóżkami. Były tak krótkie, by nie było można się na nich swobodnie wyciągnąć. Oszczędność? Wcale nie! :-) To właśnie jeden z przesądów. Na łóżku leży się bezwładnie, gdy się umiera, więc dla żywych muszą być na tyle krótkie, by spać w pozycji półleżącej. Dziwne, biorąc pod uwagę, jak suto zastawione były królewskie stoły - nie obowiązywały diety. Jak więc tu dbać o zdrowie?  ;-)

3b w Wilanowie  3b w Wilanowie  3b w Wilanowie  3b w Wilanowie

"Słodki jak miód"... Jak bardzo miód może być słodki, mieliśmy okazję przekonać się na zajęciach poświęconych pszczołom. Dowiedzieliśmy się, że w pasiece pszczół może być nawet wiele milionów! Każdy ul ma swoją królową, a robotnice - jej córki, troszczą się o nią każdego dnia. Choć już chłodno, mogliśmy obejrzeć owady przy pracy. Każdy z nas ochoczo ustawiał się w kolejce do degustacji. Mmm... pycha....

3b poznaje pszczoły  3b poznaje pszczoły  3b poznaje pszczoły  3b poznaje pszczoły

Tegoroczne mikołajki klasa 3b świętowała całkiem długo, bo aż do końca tygodnia. Jeszcze bowiem w piątkowe przedpołudnie zostaliśmy zaproszeni na imprezę organizowaną przez Urząd Miasta. Zabawa była wyśmienita! Na dzieciaki czekały ogromne dmuchane zjeżdżalnie, tory przeszkód, fotobudka, animacje taneczne, warsztaty zdobienia pierników i bombek. Wszystko było darmowe, więc z wielką radością świętowaliśmy imieniny naszego ulubionego świętego.

Mikołajkowe szaleństwa 3b  Mikołajkowe szaleństwa 3b  Mikołajkowe szaleństwa 3b  Mikołajkowe szaleństwa 3b

 

Dziś kilkoro dzieci z klasy III a wybrało się do Przedszkola nr 206 przy ul.Franciszkańskiej. Uczniowie zabrali ze sobą książki z wierszami, które  pięknie  odczytali przedszkolakom. Wszyscy cieszyli się ze swojego sukcesu, dzieci stanęły na wysokości zadania i pokonały tremę. Przedszkolaki były bardzo ucieszone, gdyż wiersze czytane przez starszych kolegów miały w sobie wątek fantazji, a niektóre z nich były śmieszne. Dzieci które czytały, z radością opowiadały o wyjściu koleżankom i kolegom i  tym  samym zachęcały ich do czytania.

cwp_1  cwp_2  cwp_3  cwp_4

Od wielu dni poznajemy w szkole historię związaną z początkami państwa polskiego. Wiemy już, kim był książę Mieszko I, kto był pierwszym królem Polski i dlaczego po dynastii Piastów na tron wstąpili Jagiellonowie. Niestety, nie możemy przenieść się do tamtych czasów, by porozmawiać lub choć zobaczyć naszych władców i współczesnych im ludzi. Spróbowaliśmy się więc im przyjrzeć w inny sposób. Wystawa "Średniowiecze" w Muzeum Narodowym to niemal prawdziwa podróż wehikułem czasu. Tym bardziej, że modelami dla artystów byli zwykli ludzie żyjący w XII-XV w. Mogliśmy więc przyjrzeć się baczniej licznym postaciom biblijnym i świętych. Największe wrażenie zrobiło na nas to, że wszystkie eksponaty są tu autentyczne. Znaleźliśmy też chwilę, by obejrzeć znaną nam dotąd jedynie z ilustracji "Bitwę pod Grunwaldem" J. Matejki. Nikt z nas nie spodziewał się, że obraz jest tak GIGANTYCZNY. :-0

Patronaty i projekty edukacyjne

  twinnig  sko  warsavianisci  wf  certyfikat przejrzystości publicznej  szkoła przyjazna uczniom

Początek strony