facebook_page_plugin
facebook_page_plugin
facebook_page_plugin

godło

Klasy 4-7

W środę 18.04.18 r. wybraliśmy się do Belwederu - Rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wystawy poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, na której zgromadzono min. ok. 3 tysięcy pamiątek po Marszałku: obrazów, portretów, medali pamiątkowych z jego wizerunkiem. Zainteresowała nas sala historii Orderu Wojennego Virtuti Militari.

7a w Belwederze  7a w Belwederze  7a w Belwederze

17 kwietnia klasa Vb odwiedziła Muzeum Historii Polski. Uczniowie poznali zasady budowania średniowiecznych miast grając w wielkoformatową grę planszową. Gdzie wybudować kamienicę gotycką, a gdzie spichlerz? A gdzie postawić pręgierz, czy ratusz? – zastanawiali się uczestnicy gry. Było bardzo dużo emocji i zabawy. Taka forma zdobywania wiedzy bardzo podobała się uczniom. 

Vb na zajęciach w Muzeum Historii Polski  Vb na zajęciach w Muzeum Historii Polski  Vb na zajęciach w Muzeum Historii Polski  Vb na zajęciach w Muzeum Historii Polski

Słowacki wielkim poetą był – o prawdziwości stwierdzenia Witolda Gombrowicza przekonali się uczniowie klas VIIa i VIIc podczas wyjścia do Teatru Sabat na musical Balladyna. Adaptację dramatu Juliusza Słowackiego przygotowała Renata Pałys. Ciekawiło nas, jak w tej formie teatralnej, zostaną ukazane najważniejsze wątki: osiągnięcie celu – władzy, drogą po trupach. Uczniowie byli pod wrażeniem współczesnej adaptacji dramatu, zwłaszcza scen śpiewanych i ruchu scenicznego. Wszystkie postacie wzbudzały zainteresowanie, jednak największy aplauz zyskała rola Grabca, wykreowana przez aktora na postać komiczną, otwartą w stosunku do młodego widza. Wykorzystanie gry świateł, zastępującej tradycyjną scenografię, śpiew oraz owiany tajemnicą motyw tańca nad Gopłem to zdecydowanie najbardziej wyraziste walory sztuki, które na długo pozostaną w pamięci uczniów.
Obcowanie z dziełem teatralnym to wielkie wyzwanie. Pozostaje mieć nadzieję, że Balladyna dostarczyła uczniom pozytywnych przeżyć i skłoniła do refleksji nad naturą człowieka.

 

16 marca 2018 r. uczniowie, których prace plastyczne zakwalifikowały się do finału konkursu „Tak żyć, jak żyłem, warto było. Józef Piłsudski” uczestniczyli w imieninach Marszałka. Podczas spotkania w Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Piłsudskiego zapoznaliśmy się ze zwyczajem obchodzenia imienin „Dziadka”, przedstawionym przez licealistów. Wśród wielu zaproszonych gości nie zabrakło Piłsudczyka, który wygłosił przemowę. Na konkurs wpłynęło 437 prac ze szkół podstawowych. Co prawda żadna z naszych nie zdobyła uznania komisji, ale zobaczyliśmy nagrodzone znaczki i jak to na imieninach bywa, napiliśmy się herbaty, skosztowaliśmy ciast.

Imieniny u Marszałka  Imieniny u Marszałka  Imieniny u Marszałka  Imieniny u Marszałka

 

W środę piłkarze z klasy 4d ponownie uczestniczyli w lekcji muzealnej w Centrum Olimpijskim.  Młodzi sportowcy rozmawiali głównie o piłce nożnej i jej zasadach, ale też o cechach dobrego sportowca: odporności psychicznej i fizycznej, gotowości do wysiłku i wytrwałości w dążeniu do uzyskania jak najlepszej formy. Mieli też okazję rozwinąć swoją kreatywność  jako kibice. Na zdjęciach można podziwiać owoce ich pracy – plakaty aktywnych i kulturalnych kibiców.

4d na lekcji muzealnej w Centrum Olimpijskim  4d na lekcji muzealnej w Centrum Olimpijskim  4d na lekcji muzealnej w Centrum Olimpijskim  4d na lekcji muzealnej w Centrum Olimpijskim

W dniach 21-22.02.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 210 przy ul. Karmelickej 13 rozegrany został turniej mini piłki siatkowej chłopców. Pierwszego dnia zawodów odbyły się eliminacje grupowe. Nasza szkoła rywalizowała w gr. A z SP 211, SP 203, SP 29 oraz SP 75. Ostatecznie po zaciętej rywalizacji w grupie zajęliśmy drugie miejsce ustępując jedynie SP 211.
Drugiego dnia zawodów w półfinale trafiliśmy na SP 210, gospodarzy turnieju oraz zwycięzców gr. B. Niestety po bardzo wyrównanym meczy ulegliśmy w dwóch setach. Warto zaznaczyć, że nasza ekipa spośród innych drużyn najbardziej dała się we znaki faworyzowanym gospodarzom. W meczu o 3 miejsce mierzyliśmy się z naszym grupowym rywalem SP 211. Po trudnym spotkaniu dla obu drużyn udało się nam wywalczyć 3 miejsce na podium. Turniej wygrała SP 210, drugie miejsce zajęła SP 12.
Naszą szkołę reprezentowali z klasy 6B: Igor Kacperski, Damian Kowalski, Michał Orzechowski, Oliwier Sawicki, Bogdan Emodi, Antoni Fronczak, Paweł Kucharczyk, z klasy 5C: Franciszek Zubik, Nikodem Karwowski oraz z klasy 7C: Franciszek Czapka.
Dziękujemy za włożony wysiłek oraz wspaniałą walkę do końca.
Gratulacje!!!

Turniej mini piłki siatkowej chłopców  Turniej mini piłki siatkowej chłopców  Turniej mini piłki siatkowej chłopców  Turniej mini piłki siatkowej chłopców

 

W minionym tygodniu klasy IVb oraz VIb miały przyjemność wziąć udział w wycieczce edukacyjnej, która jest częścią projektu „Edukacja Ekologiczna - Stacja Filtrów". W trakcie tej niezwykłej lekcji uczniowie uświadomili sobie, jak ciężko było żyć w XIX-wiecznej Warszawie, kiedy woda nie była dostarczana do gospodarstw domowych, a ta, z której korzystano pozostawiała wiele do życzenia. Czwartoklasiści dowiedzieli się, jak filtrowana jest woda w stolicy. Poznali również odpowiedź na nurtujące wielu z nas pytanie: Czy woda w kranie jest zdatna do picia?

IVb i VIb w Warszawskich Filtrach  IVb i VIb w Warszawskich Filtrach  IVb i VIb w Warszawskich Filtrach  IVb i VIb w Warszawskich Filtrach

 

W czwartek, 15.02 nasze uczennice brały udział w Śródmiejskiej Olimpiadzie Młodzieży w Minisiatkówce Dziewcząt. W rozgrywkach wystartować mogły uczennice z rocznika 2005 i młodsze. W zawodach brało udział osiem środmiejskich szkół podstawowych, a nasze dziewczęta po dzielnej walce zajęły 4 miejsce w grupie i nie zakwalifikowały się do ścisłego finału. 

Mini Siatkówka Dziewcząt_1  Mini Siatkówka Dziewcząt_2  Mini Siatkówka Dziewcząt_4  Mini Siatkówka Dziewcząt_6

7 lutego, w przededniu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Korei, uczniowie klasy 4 d odwiedzili Centrum Olimpijskie w Warszawie.  Podczas zwiedzania mieszczącego się w Centrum Muzeum Sportu i Turystyki przyszli piłkarze poznali historię Igrzysk Olimpijskich od starożytności do czasów współczesnych oraz  zobaczyli m.in., kolekcję medali olimpijskich zdobytych przez polskich sportowców. Na lekcji muzealnej chłopcy rozmawiali o idei olimpijskiej i wspólnie zastanawiali się, co oznacza zasada fair-play, jak rozumie się ją w sporcie i czy znajduje ona zastosowanie w życiu codziennym.

4d w Centrum Olimpijskim  4d w Centrum Olimpijskim  4d w Centrum Olimpijskim  4d w Centrum Olimpijskim

 

W tym tygodniu lekcje wf z dziewczętami z klasy 7a i 6a odbyły się na lodowisku na Rynku Starego Miasta. Joanna Penkala-Smolec, nauczyciel wychowania fizycznego, doskonaliła z uczennicami technikę jazdy na łyżwach. Wszystkich zachęcamy do tej formy ruchu.

Lekcja WF na lodowisku  Lekcja WF na lodowisku  Lekcja WF na lodowisku  Lekcja WF na lodowisku

 

Patronaty i projekty edukacyjne

  twinnig  sko  warsavianisci  wf  certyfikat przejrzystości publicznej  szkoła przyjazna uczniom

Początek strony