Klasy 4-7

Nauka nie musi być nudna! Przekonują się o tym ci, którzy korzystają z propozycji Festiwalu Nauki. 8c wybrała się w ostatnią środę września do Centrum Nauki Kopernik. Część klasy udała się z p. Agnieszką Jaskólską do pracowni chemicznej. Pozostali, pod opieką p. Agnieszka Kowalik, odwiedzili pracownię robotyki. Spotkali w niej robota humanoidalnego, którego przebadali, a następnie poprawiali oprogramowanie, by działał sprawnie i zgodnie z instrukcjami. Ostatnie zadanie polegało na modyfikacji oprogramowania sterującego robotem. Udało się świetnie. Robot pozdrowił nawet wychowawczynię oraz nieobecnego w tym dniu Bartka Szejkę, który nieszczęśliwie złamał rękę i zamiast do CNK udał się do szpitala.

Grupa chemiczna zajmowała się produkcją kremów. Uczniowie zabawili się w laborantów, którzy precyzyjnie ważyli, odmierzali, dosypywali i mieszali substancje, by powstały z nich kremy: regenerujący, natłuszczający i do skóry trądzikowej. Młodzi naukowcy na koniec mogli doświadczyć na własnej skórze jak widzi nas słońce gdy jesteśmy posmarowani kremem z filtrem, a jak bez niego. Było dużo pracy i równie dużo uśmiechów, co widać na zdjęciach.

8C w CENTRUM NAUKI KOPERNIK   8C w CENTRUM NAUKI KOPERNIK   8C w CENTRUM NAUKI KOPERNIK   8C w CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Dnia 28 września w ramach Festiwalu Nauki klasa 4a uczestniczyła w zajęciach „Wielka Warszawa” w Muzeum Warszawy. Uczniowie dowiedzieli się, jak na przestrzeni dziejów powiększała się nasza stolica. Dzieci przyjęły rolę „małych detektywów” i mieli za zadanie wyszukanie na terenie muzeum pewnych informacji, odszyfrowanie szyfru. Taka forma zajęć bardzo się uczniom podobała.

4a w Muzeum Warszawy  4a w Muzeum Warszawy  4a w Muzeum Warszawy  4a w Muzeum Warszawy

25 września uczniowie z 7a uczestniczyli w warsztatach w laboratoriach Zakładu Badania Jakości Żywności w SGGW. Miały one na celu zapoznanie uczniów z zasadami przeprowadzania testów sensorycznych żywności. Uczniowie zostali poddani testom na daltonizm smakowy, które miały wskazać, czy mają predyspozycje do odpowiedniej oceny smaku produktów spożywczych. W trakcie drugiej części warsztatów uczniowie mieli możliwość poddać się testom na rozpoznawanie konkretnych aromatów używanych w przetwórstwie żywności. W kolejnej części, eksperymentując przekonaliśmy się jak 2 krople aromatu oraz 4-5 łyżeczek cukru zamieniają naturalny serek homogenizowany w ten smakowy, znany nam ze sklepowych półek. Takie lekcje biologii i chemii bardzo nam się podobały.

7a na warsztatach w SGGW  7a na warsztatach w SGGW  7a na warsztatach w SGGW  7a na warsztatach w SGGW

W ramach Festiwalu Nauk, 27.09.2018 r. klasa 5c wzięła udział w warsztatach plastycznych pt.: "O budowaniu przestrzeni". Zajęcia odbywały się w ciekawym, industrialnym budynku Akademii Sztuk Pięknych przy Wybrzeżu Kościuszkowskim. Uczniowie wykonali wieloetapowe zadanie, które rozpoczęło się od narysowania krzesła z pamięci. Następnie ku zaskoczeniu, musieli je wykonać jedynie z wąskiego paska papieru bez użycia nożyczek ani kleju. Zadanie pozornie wydawało się trudne, bo jak się okazało, powstały udane, interesujące projekty designerskie. Po wejściu w przestrzenne myślenie, klasa wykonała z kartonów makietę przedstawiającą swoje wymarzone miejsce.

5c na zajęciach w ASP  5c na zajęciach w ASP  5c na zajęciach w ASP  5c na zajęciach w ASP

25 września, w ramach Festiwalu Nauki,  chłopcy z klasy 5d uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych zorganizowanych przez  Zakład Biotechnologii, Mikrobiologii i Żywności SGGW. Zajęcia wprowadzały uczniów w wielki świat mikroorganizmów: tych wykorzystywanych przy produkcji żywności i tych, które powodują jej zepsucie i rozkład. Pod kierunkiem pracowników naukowych uczelni chłopcy obserwowali pod mikroskopem przygotowane samodzielnie preparaty (pleśń, grzyby i drożdże). Wygadali na naprawdę zainteresowanych. Może niektórzy z nich wrócą kiedyś w te mury już jako studenci?

5d na lekcji w SGGW  5d na lekcji w SGGW  5d na lekcji w SGGW  5d na lekcji w SGGW

13.09.2018 r. klasa 5c wybrała się do Centrum Olimpijskiego przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 na  KONOPACKA Z RADOŚCI ŻYCIA - wystawę edukacyjną na pamiątkę 90. rocznicy zdobycia przez Halinę Konopacką pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski w rzucie dyskiem. Oprócz zwiedzania ciekawie zaaranżowanej ekspozycji uczniowie mogli porozmawiać z olimpijką i medalistką mistrzostw świata w rzucie młotem, Malwiną Kopron. Pobyt zakończyły warsztaty plastyczne, na których klasa mogła własnoręcznie ozdobić torbę.

5c w Centrum Olimpijskim  5c w Centrum Olimpijskim  5c w Centrum Olimpijskim  5c w Centrum Olimpijskim