facebook_page_plugin
facebook_page_plugin
facebook_page_plugin

godło

W pierwszych dniach września odbyły się Mistrzostwa Europy Masters w pływaniu Słowenia 2018. Kategoria masters oznacza zawodników od 25 roku życia (startują też zawodnicy 85-letni). Bardzo często są to byli pływacy, którzy cały czas trenują i startują w zawodach - przykładowo na 50 m stylem dowolnym zawodnik urodzony w 1938 roku popłynął 0:33,95 (długi, odkryty basen), a sześciu panów z kategorii 55-59 lat pokonało 1 minutę na 100 m kraulem.

Pływanie to nie tylko odbijanie się od ścian. Są to też skoki do wody, pływanie synchroniczne, piłka wodna i pływanie na wodach otwartych. Impreza tej rangi to ogromne wyzwanie i na kolejnych mistrzostwach z podziwem przyglądałem się jak pracuje cała maszyna organizacyjna.

Niezmiernie cieszy mnie fakt, że pływanie jest coraz popularniejsze - we wszystkich dyscyplinach wystartowało ponad 7 tys. zawodników. Poziom sportowy jest bardzo wysoki – byli mistrzowie pływania nadal osiągają niesamowite wyniki. Z drugiej strony są utalentowani amatorzy, którzy niedawno nauczyli się pływać , a także pływacy, którzy po 20 latach „wodowstrętu” postanowili wrócić do treningu. Ciekawe, że u mastersów nie widać syndromu wypalenia mimo, że wszyscy poświęcają bardzo dużo czasu i energii na treningi. Może to kwestia tego, że kochają to co robią i nikt ich do tego nie zmusza.

Moim marzeniem jako trenera jest to, żeby wszystkie dzieci z klas pływackich pokochały pływanie i aktywność ruchową w takim stopniu, żeby co najmniej do 95 roku życia cieszyły się pływaniem i aktywnie spędzały wolny czas. Udział w zawodach to także okazja do zwiedzania różnych krajów - w ubiegłym roku MŚ w Budapeszcie, teraz przepiękna Słowenia, w przyszłym roku Mistrzostwa Świata w Korei Płd. 

W Słowenii wystartowałem i ja. Nie będę zanudzał Was moimi wynikami – na Mistrzostwach Europy zostałem najszybszym Polakiem w mojej kategorii wiekowej (w moich konkurencjach) ;)

trener Łukasz Rybiński

Mistrzostwa Europy Masters Slovenia 2018   Mistrzostwa Europy Masters Slovenia 2018  Mistrzostwa Europy Masters Slovenia 2018  Mistrzostwa Europy Masters Slovenia 2018  Mistrzostwa Europy Masters Slovenia 2018

 

Patronaty i projekty edukacyjne

  twinnig    certyfikat przejrzystości publicznej  

Początek strony