Świetlica aktualności

W piątek, 14 maja w Dzień Truskawkowy, w naszej świetlicy odbyło się uroczyste podsumowanie roku szkolnego. Dzieci otrzymały dyplomy oraz nagrody za kulturalne zachowanie i zaangażowanie w życie świetlicy. Nawet największe urwisy otrzymały upominki ;)

Następnie odbyła się truskawkowa uczta! Każdy mógł delektować się pysznymi truskawkami, truskawkowym ciastem oraz dla ochłody orzeźwiającym musem truskawkowym z kruszonym lodem. Mmmmniam!

Ozdabianie prezentu i kwiaty - to wszystko dla Mam... Bo dzieci lubią obdarowywać i sprawiać radość bliskim :)

Kwiaty dla Mamy - kl. 3a  Kwiaty dla Mamy - kl. 3a  Kwiaty dla Mamy - kl. 3a

W środę, 5 czerwca klasy 2a i 2b udały się wraz ze swoimi wychowawczyniami świetlicy na wspólne lody na Starówce. Dzieci poznały też ciekawostki dotyczące postaci słynnego angielskiego inżyniera Williama Lindleya, twórcy linii kolejowych oraz systemów wodno-kanalizacyjnych w największych miastach Europy, w tym w Warszawie, które powstawały pod koniec XIX wieku.

Dużo radości sprawiło też dzieciom schładzanie się przy naziemnej fontannie w parku Krasińskich ;)

Sposoby klas 2-gich na upały    Sposoby klas 2-gich na upały  Sposoby klas 2-gich na upały

27.05.2019 klasa 1a uczestniczyła w słodkich warsztatach w Manufakturze czekolady. Dzieci zapoznały się z produkcją od ziarenka do czekolady, degustowaly ziarna kakao, gorącą czekoladę oraz same wykonywaly tabliczkę pysznej mlecznej czekolady. Taką niespodziankę przygotowali dla dzieci ich rodzice z okazji Dnia dziecka. Pysznie!

Kl. 1a w Manufakturze czekolady  Kl. 1a w Manufakturze czekolady  Kl. 1a w Manufakturze czekolady  Kl. 1a w Manufakturze czekolady

Laureaci śródmiejskiego konkursu Origami "Zwierzęta w ZOO" zostali wyłonieni, a dyplomy i nagrody wręczone. Wszystkie prace zgłoszone do niniejszego konkursu - wykonane przez dzieci naszej oraz innych szkół można podziwiać na tablicach szkolnego korytarza na parterze oraz przy głównym wejściu.

Origami - wystawa prac konkursowych  Origami - wystawa prac konkursowych  Origami - wystawa prac konkursowych  Origami - wystawa prac konkursowych

Zaczęło się od pytania: tato, czy możesz opowiedzieć w szkole czym się zajmujesz?
No i jak tu opowiedzieć 6-latkom czym są innowacje... tak powstał pomysł na warsztat, w którym wykorzystałem elementy procesu Design Thinking, służącego do projektowania innowacyjnych produktów lub usług.
Na wstępie warsztatu rozmawialiśmy o tym, kim jest innowator i gdzie może pracować. Potem, żeby lepiej zrozumieć jak pracuje się na innowacjami wspólnie przeszliśmy skrócony proces projektowania produktu. Na początku rozmawialiśmy o empatii, o wczuciu się i zrozumieniu potrzeb innych. Aby stworzyć dobry projekt musimy dobrze zrozumieć tego, dla kogo projektujemy. Potem poznaliśmy pana Hilarego z wiersza Tuwima. Jego potrzeba stała się dla nas zadaniem projektowym - stworzenie okularów dla zapominalskich. Po etapie analizy przeszliśmy do etapu prototypu, dzieci w grupach wymieniały się pomysłami i tworzyły okulary. Wykazały się przy tym dużą kreatywnością i zapałem twórczym. Na koniec każda z grup zaprezentowała swój prototyp okularów i pomysł na rozwiązanie problemu pana Hilarego. Efekty: powstały 4 prototypy, a dzieciaki wiedzą czym się zajmują innowatorzy, no i poznały trudne słowo "empatia".

Z cyklu: Czym zajmują się nasi rodzice? Innowacje  Z cyklu: Czym zajmują się nasi rodzice? Innowacje  Z cyklu: Czym zajmują się nasi rodzice? Innowacje  Z cyklu: Czym zajmują się nasi rodzice? Innowacje

Tym razem odwiedziła nas w Zerówce mama Julka, która jest fryzjerką. Mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska jej pracy. Każde z dzieci mogło spróbować strzyżenia sztucznych włosów zwanych peruką, a także ufarbować je specjalną farbą do włosów. Dowiedzieliśmy się, jak prostuje się włosy urządzeniem o nazwie prostownica oraz jak skręcić włosy, aby powstały z nich piękne loki. Doskonale się przy tym bawiliśmy. Kto wie, może ktoś z nas w przyszłości wybierze właśnie ten zawód...?

Z cyklu: Czym zajmują się nasi rodzice? Fryzjer  Z cyklu: Czym zajmują się nasi rodzice? Fryzjer  Z cyklu: Czym zajmują się nasi rodzice? Fryzjer  Z cyklu: Czym zajmują się nasi rodzice? Fryzjer

27.03.2019 część kl. 2b odbyła warszaty w stolarni "FabLab - wbijaj!" mieszczącej się przy Starej Prochowni na Starówce. Dzieci wierciły dziury wiertarką, pracowały z imadłem, wbijały gwoździe i wygładzały powierzchnię drewnianą papierem ściernym. Praca chwilami wymagała sporo siły i cierpliwości. Można powiedzieć, że dosłownie lał się pot i sypały się wióry! ;) A jak pachniało drewnem... Efektem końcowym tej pracy były piękne przyborniki - pieski na kredki i ołówki. Na koniec dzieci solidnie posprzątały stanowiska pracy. To była wspaniała lekcja .

Warsztaty stolarskie kl. 2b  Warsztaty stolarskie kl. 2b  Warsztaty stolarskie kl. 2b  Warsztaty stolarskie kl. 2b

Tata Julka z kl. "0" jest operatorem kamery. Dzięki niemu poznawaliśmy tajniki tego zawodu. Każdy chciał z bliska obejrzeć profesjonalną kamerę i zobaczyć, jak jest zbudowana. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób pracuje się z kamerą, jak należy ją trzymać i w jaki sposób kierować, aby filmowany materiał był dobrze ujęty. To była super przygoda :)

Z cyklu: Czym zajmują się nasi rodzice?  Z cyklu: Czym zajmują się nasi rodzice?  Z cyklu: Czym zajmują się nasi rodzice?  Z cyklu: Czym zajmują się nasi rodzice?

Dbając o czystość naszej planety kl. "0" wykonała Marzannę z materiałów ekologicznych. Klasy 1 a i c również wykonały piękne, kolorowe Marzanny, które symbolizowały odejście zimy i nadejście wiosny. Zbiórka przed szkołą! Każdy chce nieść Marzannę, aby wrzucić ją do Wisły - niech popłynie do morza... Trochę szkoda, bo zimę też lubimy! :)

Żegnaj Zimo! Witaj Wiosno!  Żegnaj Zimo! Witaj Wiosno!  Żegnaj Zimo! Witaj Wiosno!  Żegnaj Zimo! Witaj Wiosno!