facebook_page_plugin
facebook_page_plugin
facebook_page_plugin

godło

Aktualności

W dniach od 10 do 25 października 2020 roku obchodziliśmy Europejski Tydzień Kodowania. Nasza szkoła, jak co roku, przyłączyła się do globalnej akcji „Godziny kodowania”, której celem jest zachęcanie do rozpoczęcia przygody z programowaniem. Uczniowie klas 4 – 8 wzięli udział w specjalnie zorganizowanych zajęciach w czasie lekcji informatyki w szkole. Chętni uczniowie klas 1-8 mogli uczyć się kodowania przez zabawę, biorąc udział w interaktywnej grze w czasie długiej przerwy w bibliotece szkolnej.
Okazało się, że kodowanie jest twórcze i rozwijające. Mamy nadzieję, że język cyfrowego świata przyda się naszym uczniom w wielu zawodach i w codziennym życiu.

Godzina kodowania  Godzina kodowania  Godzina kodowania  Godzina kodowania

 

Lubimy chwalić naszych uczniów oraz dostrzegać ich talenty, zalety i mocne strony. Z entuzjazmem przyłączamy się zatem do II edycji ogólnopolskiej akcji „Pozytywna Uwaga”, która jeszcze bardziej zachęca do przekazywania uczniom i ich rodzicom konstruktywnych pochwał i pozytywnej informacji zwrotnej. Razem z „Pozytywną Uwagę” przepędzimy jesienne smutki, a dzięki mądrym pochwałom nasza motywacja i uśmiech będą jeszcze większe. (Do częstego chwalenia - nie tylko w ramach szkolnej akcji - zachęca wszystkich koordynatorka – p. Natalia Szatkowska).

Informacje na temat akcji: www.pozytywnauwaga.pl

Jesień może być kolorowa nie tylko w parku. Do 3a zawitała wraz z warzywami i owocami, z których wykonaliśmy zdrowe, pyszne surówki. W ruch poszły tarki i noże. Na szczęście obyło się bez ofiar. ;-) A surówki - pychota!

Warzywnie, owocowo, kolorowo - w 3a odżywiamy się zdrowo!  Warzywnie, owocowo, kolorowo - w 3a odżywiamy się zdrowo!  Warzywnie, owocowo, kolorowo - w 3a odżywiamy się zdrowo!  Warzywnie, owocowo, kolorowo - w 3a odżywiamy się zdrowo!

 

Podgrzybki, borowiki, kurki, rydze, ale też muchomory wszelkiej maści i rodzajów - to były ciekawe zajęcia w 3a. Nasz projekt realizowaliśmy 2 tygodnie. W tym czasie omawialiśmy, jakie zagrożenia niesie ze sobą nieumiejętność rozpoznania gatunku, wykonaliśmy ilustracje przyrodnicze do atlasu grzybów (korzystając z różnych źródeł), zwracając uwagę na trzy etapy wzrostu i mogące wynikać tu pomyłki w rozróżnianiu gatunku. Czy wiecie, że np. mała pieczarka polna bardzo przypomina muchomora sromotnikowego, ale za to z dużym egzemplarzem tego truciciela można pomylić czubajkę kanię? Podczas prezentacji prac mogliśmy omówić te zagrożenia. Na koniec, mając do dyspozycji nasze karty z klasowego atlasu, próbowaliśmy dokonać identyfikacji prawdziwych grzybów. Prawie bezbłędnie się to nam udawało. Jednak skoro błędy się trafiały, tym bardziej przestrzegamy Was - nie zbierajcie grzybów, jeśli nie jesteście pewni, czy są trujące. Nasz atlas z wszystkich przygotowanych kilkudziesięciu kart jest dostępny w bibliotece. Zapraszamy do obejrzenia. :-)

Rozpoznajesz, jaki to grzyb? - zajęcia przyrodnicze w kl.3a  Rozpoznajesz, jaki to grzyb? - zajęcia przyrodnicze w kl.3a  Rozpoznajesz, jaki to grzyb? - zajęcia przyrodnicze w kl.3a  Rozpoznajesz, jaki to grzyb? - zajęcia przyrodnicze w kl.3a

 

13 października, jak co roku odbyła się uroczystość Ślubowania klas pierwszych i pasowania na Świetlika. W tym roku było jednak inaczej. Uroczystość została podzielona na dwie części: dla klas ogólnych i klasy sportowej, rodzice nie mogli brać w niej udział, oglądali tylko relację na żywo na Facebook-u. Pani Dyrektor dotykając magicznym ołówkiem pasowała pierwszaki na uczniów SP158, a dopełnieniem były wręczone legitymacje. W części artystycznej dzieci wykazały się świetną pamięcią recytując wiersze i śpiewając piosenki. Po uroczystości w klasach czekały słodkie niespodzianki. Mimo dziwnych czasów, wszystko się udało. Brawo klasy pierwsze!:)

Ślubowanie klas pierwszych  Ślubowanie klas pierwszych  Ślubowanie klas pierwszych  Ślubowanie klas pierwszych

 

Udało się! Konto fundacji RakReaton zostanie zasilone o 100 tysięcy złotych na pomoc dzieciom walczącym z nowotworami.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w kampanię Złotej wstążki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The more languages you know, the more you are human - Tomas Garigue
Im więcej znasz języków, tym bardziej jesteś człowiekiem

Nikogo w szkole na Ciasnej nie trzeba przekonywać, jak ważna jest nauka języków obcych.
Jak co roku, we wrześniu zrealizowaliśmy projekt językowy związany z Europejskim Dniem Języków. Świętowaliśmy europejskie bogactwo językowe nie tylko 26 września, ale przez cały tydzień.

Kulminacją obchodów były w tym roku lekcje z wykorzystaniem narzędzi TIK do poszerzania naszej wiedzy o językach i kulturze krajów Europy. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zadania z odczytywaniem kodów QR przy pomocy tabletów. Uczniowie klas 4- 8 rozwiązywali je na lekcjach w oparciu o autorskie materiały. Uczniowie klas młodszych pracowali na materiałach otrzymanych od Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Na szkolnych korytarzach prezentowaliśmy materiały, w oparciu o które został przygotowany quiz w programie edukacyjnym Kahoot.
W quizie mogli wziąć udział uczniowie i nauczyciele.
Osoby z najwyższymi wynikami otrzymały nagrody - plecaki, koszulki, torby, kubki, które podarował nam Punkt Informacyjny Unii Europejskiej w Polsce.

Gratulujemy zwycięzcom - dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i kreatywność.
Zapraszamy do projektu już... za rok.
Zespół nauczycieli języków obcych

Europejski Dzień Języków 2020  Europejski Dzień Języków 2020  Europejski Dzień Języków 2020  Europejski Dzień Języków 2020

 

W pierwszym tygodniu października klasy pierwsze wzięły udział w uroczystości pasowania na czytelnika. Poznały zasady korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej. Brały udział w zabawach literackich, takich jak: rozwiązywanie zagadek, rozpoznawanie tytułu utworu po ilustracji lub fragmencie tekstu. Słuchały wiersza pt. „Skarga książki” Jana Huszcza i rozmawiały na jego temat. Złożyły przysięgę, ślubując: „My uczniowie pierwszej klasy Tobie książko przyrzekamy, że szanować Cię będziemy, zrobić krzywdy Ci nie damy. Obowiązków czytelnika będziemy pilnować pilnie. I z Twych rad i z Twych mądrości korzystać od dziś usilnie. Przyrzekamy!” Cała Rada Pedagogiczna, społeczność uczniów oraz rodziców pokłada nadzieję, że pierwszaki polubią czytanie książek i będą odnosić sukcesy w murach naszej szkoły.

Pasowanie na czytelnika uczniów kl.1  Pasowanie na czytelnika uczniów kl.1  Pasowanie na czytelnika uczniów kl.1  Pasowanie na czytelnika uczniów kl.1

 

W dniu 7 października odbyły się eliminacje szkolne konkursu recytatorskiego pt. „Moje miejsce na ziemi – Warszawa” w ramach Śródmiejskiego Festiwalu Młodych Talentów w kategorii wiekowej klasy 4-6 oraz klasy 7 i 8. Uczestnicy eliminacji mieli za zadanie dokonać wyboru utworu o cenionej wartości literackiej (wiersza, tekstu piosenki lub fragmentu prozy) oraz przygotować jego recytację. Komisja Konkursu oceniała: dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Do etapu międzyszkolnego zakwalifikowały się następujące osoby:

Kategoria klasy 4-6
Rozalia Pogorzelska, kl. 4a, wiersz pt. „Warszawa” K.I. Gałczyńskiego,
Antoni Baranowski, kl. 6e, fragment książki pt. „Mirabelka” C. Harasimowicza,
Aleksy Kostro, kl. 6e, wiersz pt. „Nasza Warszawa” J. Brzechwy,
Karol Chilarzewski, kl. 6e, wiersz pt. „Tango Warszawa” A. Osieckiej

Kategoria klasy 7 i 8
Maria Werner –Malento, kl. 8d, tekst piosenki „Sen o Warszawie” Cz. Niemena

Wszystkim uczestnikom składamy podziękowania. Finalistom serdecznie gratulujemy sukcesów i życzymy powodzenia w rozgrywkach finałowych!

 

Ostatnio mieliśmy ciekawą przerwę: nie było zabaw klockami, tylko kolorowanie ilustracji w barwach jesieni. W tym tygodniu była również lekcja w bibliotece, po niej klasa 1b przystąpiła do programu „Czytam sobie. Pierwsza klasa!”. Każdy wybrał sobie do czytania w domu, jedną z dziesięciu książek. Pani Ewa założyła nam karty czytelnika, na których zaznaczyła wypożyczone książki. Każdy ma do samodzielnego przeczytania 10 tytułów. Damy radę, ponieważ w czytaniu, tak jak w pływaniu jesteśmy super.

Czytam sobie kl.1b  Czytam sobie kl.1b  Czytam sobie kl.1b  Czytam sobie kl.1b

 

Patronaty i projekty edukacyjne

  twinnig    certyfikat przejrzystości publicznej  

Początek strony