Zima, zima, zima, więc 3a wybrała się na koncert pt.: Mroźne dźwięki. Było jednak całkiem ciepło i sympatycznie. Zachwycili nas studenci Uniwersytetu Muzycznego, którzy dali prawdziwy popis gry na skrzypcach. Nagrodziliśmy ich wielkimi brawami!
Klasa 1b była ostatnio na pierwszych zajęciach z cyklu „Lekcja w kinie”. Temat był już znany „Przyjaciel rozumie mnie bez słów”. Uczniowie obejrzeli film animowany na podstawie książki Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”. Film opowiada o koleżeństwie i przyjaźni, ale również o stracie bliskiej osoby. Jak dobrze móc zasiąść w kinowym fotelu i poczuć się normalnie, nawet gdy najlepszej koleżanki siedzi dwa fotele dalej. :)
To była nasza ostatnia wycieczka online w tym roku. Udaliśmy się z wizytą do królewskiego Krakowa. Oglądaliśmy zbiory Zamku na Wawelu, a p. przewodnik opowiedziała nam o tym, jak wyglądało życie ludzi za czasów panowania dynastii Jagiellonów. Bardzo podobały nam się damskie suknie, męskie spodenki pękate, niczym dynia... trochę mniej. :-) A arrasy - cudowne!
Ten tydzień to dla 3a czas wielu wirtualnych podróży. Dziś odwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Było wesoło i inspirująco, a prowadzący opowiedział nam wiele zaskakujących historii. Myśleliście, że lalka, łódeczka i mały drewniany konik to zabawki naszych czasów? Nic bardziej mylnego. Były znane nawet przed utworzeniem państwa polskiego. Wiemy to, dzięki prowadzonym wciąż badaniom archeologicznym. Na lekcji obejrzeliśmy też broń z okresu pierwszych Piastów. Było super! :-)
We wtorek klasa 1b uczestniczyła w lekcji muzealnej „Zwierzęta duże i małe”, wycieczce online do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Odwiedziliśmy wszystkie kontynenty i poznaliśmy zwierzęta największe, np. słoń afrykański czy płetwal błękitny, w Polsce żubr oraz najmniejsze, np. w Afryce antylopa dikdik, w Polsce ryjówka malutka. Dowiedzieliśmy się o antylopie gerenuk, która żyje w Afryce środkowej i potrafi stanąć na dwóch nogach. Na lekcji online, najpierw w wykreślance poszukiwaliśmy nazw zwierząt leśnych, a następnie poznaliśmy ciekawego ssaka świstaka tatrzańskiego.
To była nasza kolejna wycieczka online. Tym razem zjechaliśmy do jednej z najstarszych na świecie kopalni soli. Obejrzeliśmy przepiękne, wykute pod ziemią sale, w tym kaplicę św. Kingi. Jest cała z soli kamiennej! Nawet kryształki z żyrandola są słone! :-0 Próbowaliśmy polizać ściany, ale ekran laptopa nie smakuje dość dobrze. ;-) Trzeba więc jak najszybciej wybrać się tam osobiście. Czy warto? Zobaczcie sami! :-)
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości klasa 3a odwiedziła Muzeum Czynu Zbrojnego w Krakowie. Nie mogliśmy się oczywiście zjawić tam osobiście, ale nowe technologie umożliwiają takie wirtualne podróże.
Polecamy zwiedzenie stałych ekspozycji, na których można obejrzeć wiele pamiątek z I i II wojny światowej. Po salach wystawowych poruszamy się intuicyjnie, podążając za strzałkami. Przybliżenie eksponatu - poprzez lupkę lub podgląd (oko). Polecamy!
mczz.wkraj.pl
Klasa 2b w dniu 19 listopada wybrała się na wirtualną wycieczkę do Poznania. Odwiedziliśmy Muzeum „Brama Poznania” i poznaliśmy dawną nazwę miasta - gród. Z legendy dowiedzieliśmy się, że gród o nazwie Poznań założyli bohaterowie legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”, którzy spotkali się i „rozpoznali” w miejscu istniejącego do dzisiaj miasta. Następnie każdy z uczniów wymyślił jak mogły się potoczyć dalsze losy braci i narysował tę historię. Wszyscy trzej bracia w opowieściach dzieci, przeżyli niezwykłe przygody, łącznie z lądowaniem na księżycu. Zajęcia były bardzo ciekawe, a opowieści pokazały, że uczniowie mają nieograniczoną fantazję.
Dzisiaj klasa 1b była na swojej pierwszej, krótkiej „wycieczce”, wybrała się na spacer po Starówce i zapaliła znicze pod Pomnikiem Małego Powstańca, a wszystko to w ramach tematu „Pamiętamy o tych, którzy odeszli” oraz "Zaklęcie na W". Uczniowie wysłuchali opowieści o historii pomnika i o chłopcu, który jest na nim uwieczniony. Cześć Jego pamięci!
W tym tygodniu wybraliśmy się na zajęcia muzyczne, podczas których poznaliśmy ciekawy instrument. Jaki? To ludzki głos. Tak, to też instrument, który może być używany w najróżniejszy sposób. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek, śpiewaliśmy, słuchaliśmy arii operowych. Staraliśmy się też rozpoznawać, czy głos należy do mężczyzny, czy do kobiety - co wcale nie było takie proste. :-)
W związku z pandemią i obostrzeniami, klasa była podzielona na 2 grupy, które miały identyczne zajęcia w sąsiadujących salach. Było więc bezpiecznie, a podczas przerwy - bardzo wesoło, gdyż piwniczne labirynty korytarzy starej kamienicy zapewniły nam moc wrażeń (szczególnie, gdy najodważniejsi gasili światło). ;-)
Strona 1 z 2