facebook_page_plugin
facebook_page_plugin
facebook_page_plugin

godło

Wycieczki

Pomimo tego, że od długiego czasu lekcje odbywają się zdalnie, pierwszaki nie rezygnują z odwiedzania ośrodków kultury. W dniu 19 maja wirtualnie wybrały się do Galerii Stuki Zachęta. Obejrzały wystawę prac przedstawiających bohaterów książek, gier i komiksów. Następnie samodzielnie narysowały fantastyczne postaci kierując się własną wyobraźnią. Większość małych twórców pięknie przedstawiło swoją postać i opowiedziało o jej nieograniczonych możliwościach. Galerię swoich prac zaprezentowały na ekranie komputera. Chętnie kiedyś odwiedzą Galerię Sztuki w realu, ponieważ bardzo im się podobały zajęcia.

Klasa 1b w Zachęcie  Klasa 1b w Zachęcie  Klasa 1b w Zachęcie

 

Wszyscy uczniowie pilnie pracują w swoich domach, a uczniowie z 8a wybrali się na wycieczkę! Choć… wciąż siedząc w swoich pokojach. Fundacja Polskie Forum Migracyjne tym razem zorganizowało grę językową online.

Zajęcia miały interaktywną formę. Uczniowie spotkali się na komunikatorze Zoom z trenerką PFM oraz 2 nauczycielami języków obcych. Mieli do wykonania interaktywne zadania online, w trakcie których musieli posługiwać się językami obcymi (tymi, których się uczą lub których zupełnie nie znają) oraz przywoływać swoje wiadomości na temat Unii Europejskiej. Wykorzystywali też  rozmaite aplikacje do nauki języków obcych. Poszło im naprawdę świetnie!

Oto ich wrażenia:
„ Gra była interesująca, nauczyłam się nowych rzeczy i miło spędziłam czas.” Duha

„Bawiłem się świetnie… Poznałem kilka zwrotów w j. ukraińskim. Taka gra to wspaniała forma nauki przez zabawę.” Maks

„Gra mi się bardzo podobała. To coś lepszego niż ciągłe siedzenie na komputerze nad lekcjami” Krystian

„Podczas gry świetnie się bawiłem… każdy członej drużyny dobrze pracował i mam nadzieję, że kiedyś się jeszcze spotkamy” Marcin

„Gra mimo, że przez Internet, to wyszła bardzo naturalnie. Kontakt z opiekunami był bardzo dobry i wszyscy byli otwarci na nasze pytania i pomocni.” Maria

„Bardzo dobrze się bawiłam, dowiedziałam się i nauczyłam dużo ciekawych rzeczy” Wiktoria

 8a na wycieczce? Dlaczego nie?  8a na wycieczce? Dlaczego nie?  8a na wycieczce? Dlaczego nie?  8a na wycieczce? Dlaczego nie? 

 

W trakcie wędrówki po zamkowych komnatach spotykaliśmy królewskiego pazia, który opowiadał nam o trudach nauki i męczących obowiązkach, jakie spoczywają na najmłodszych dworzanach w XVIII w. Poznaliśmy organizację dworu królewskiego, zwyczaje na nim panujące oraz przyjemności i rozrywki, którymi dworzanie umilali sobie czas. Paź zagrał nam na lutni, uczył nas dworskiej etykiety i opowiedział wiele ciekawych historyjek z życia królewskiego dworu. Jak zwykle wyszliśmy przekonani, że każdy z nas chętnie zamieszkałby w królewskich apartamentach.

Kl. 2a w Zamku Królewskim  Kl. 2a w Zamku Królewskim  Kl. 2a w Zamku Królewskim  Kl. 2a w Zamku Królewskim

 

Kolejnym przystankiem naszej muzycznej podróży był koncert na instrumenty dęte: trąbkę i flet poprzeczny. Wysłuchaliśmy tym razem skocznych i wesołych utworów klasyków instrumentu, począwszy od XVIII w po czasy współczesne. Byliśmy zdziwieni, gdy na trąbkę zakładano kolejne tłumiki - dźwięk zmieniał bardzo swoją barwę, przez co często wywoływał na widowni wesoły śmiech. Wszyscy artyści zebrali od nas gromkie brawa!

Kl. 2a na koncercie w SCEK-u  Kl. 2a na koncercie w SCEK-u  Kl. 2a na koncercie w SCEK-u  Kl. 2a na koncercie w SCEK-u

 

Ostatni koncert przed feriami wprowadził nas w zimowy nastrój. Słuchaliśmy wesołych i melancholijnych utworów J. S. Bacha i S. Moniuszki, w wykonaniu solistów szkół muzycznych. Po zimowych nutkach i prezentacji pięknych zdjęć, czekamy na choć odrobinę śniegu. A ferie tuż, tuż...

Klasa 2a na koncercie w SCEK-u  Klasa 2a na koncercie w SCEK-u  Klasa 2a na koncercie w SCEK-u  Klasa 2a na koncercie w SCEK-u

 

Pierwszy śnieg, wycieczka do MULTICENTRUM i sporo dobrej zabawy. Tak klasa 2a będzie wspominać ten dzień. Pomimo nagłego załamania pogody, dotarliśmy na Białołękę w niecałe pół godziny. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy i udały się na dość nietypowe zajęcia. Po godzinie nastąpiła oczywiście zamiana, więc każdy mógł w pełni skorzystać z wszystkich przygotowanych dla nas niespodzianek. A było ich sporo! Uczestnicy konstruowali modele z komponentów K'Nex, zgodnie z przygotowanymi instrukcjami. Wykorzystywali silniki elektryczne i  za pomocą TechnoLogica K'Nex tworzyli programy, które sterowały wykonanymi modelami. Dzieci miały też możliwość poznania wielu ciekawostek dotyczących Układu Słonecznego i odbyły komputerową podróż przez kolejne planety naszego układu. Było super, każdemu polecamy! Zajęcia są realizowane na różnych poziomach. Świetnie będą się więc bawili uczniowie klas młodszych, jak i ósmoklasiści. Proponowane kręgi tematyczne to np.: mali naukowcy - doświadczenia z zakresu fizyki, przyroda (geografia, geologia, astronomia) zabawy z grafiką w formacie 3D, klocki K'Nex wraz z możliwością programowania i sterowania modelami, rysunek i papieroplastyka, twórcze zajęcia muzyczne z wykorzystaniem instrumentów i programów komputerowych.

Kl. 2a w Multicentrum  Kl. 2a w Multicentrum  Kl. 2a w Multicentrum  Kl. 2a w Multicentrum

  

W Zamku Królewskim skarbów tysiące, a między nim są wspaniałe obrazy Jana Matejki. Klasa 3b w czasie lekcji muzealnej " W pracowni Jana Matejki" poznała kilka przepięknych obrazów i równie interesujących historii związanych z ich powstaniem. Malarstwo historyczne uprawiane przez Jana Matejkę okazało się ciekawe i przeniosło nas w dawne, ciekawe czasy z historii Polski.

Kl. 3b u Jana Matejki  Kl. 3b u Jana Matejki  Kl. 3b u Jana Matejki  Kl. 3b u Jana Matejki

 

W styczniu klasa 1b uczestniczyła w zajęciach „Muzyczni odkrywcy”. Dzieci dowiedziały się jak powstaje głos i w jaki sposób należy o niego dbać. Poznali cztery główne rodzaje głosu ludzkiego: sopran, alt, tenor i bas oraz nauczyli się je rozpoznawać. Dowiedziały się również, że głos ludzki potrafi naśladować i zastąpić różne instrumenty muzyczne. Na koniec dzieci poznały wszystkie dźwięki gamy i nauczyły się piosenki, która o tych dźwiękach opowiada. Zajęcia bardzo się uczniom podobały, z niecierpliwością czekają na następne.

      

 

Kolejne spotkanie z cyklu koncertów w SCEK-u przywitało nas muzyką taneczną. Nie, nie było to disco polo :-) grane na fortepianie, ale muzyka dworskich zabaw XVIII i XIX w. Instrumentem przewodnim była wiolonczela, której często towarzyszył fortepian. Na kolejne koncerty będziemy się wybierali już w II semestrze. Wszystkim polecamy!

      

 

To były bardzo miłe poświąteczne warsztaty. Dzięki nim nadal czujemy, że Boże Narodzenie, to piękny okres. W Muzeum Etnograficznym dowiedzieliśmy się, co to jest szopka krakowska, jak się ją wykonuje i skąd wzięła się tradycja błyszczących, oryginalnych budowli z pudełek oklejonych błyszczącymi papierkami po cukierkach. Obejrzeliśmy też drewniane szopki ludowych twórców, a niektóre postaci z kukiełkowej szopki mogliśmy nawet wziąć do ręki i sprawdzić, jak zostały wykonane. Wszystko oczywiście z wielką ostrożnością, gdyż były bardzo stare. Na koniec każdy wykonał dowolną postać z szopki, którą mógł zabrać do domu.

Kl. 2a w Muzeum Etnograficznym  Kl. 2a w Muzeum Etnograficznym  Kl. 2a w Muzeum Etnograficznym  Kl. 2a w Muzeum Etnograficznym

 

 

Podkategorie

Patronaty i projekty edukacyjne

  twinnig    certyfikat przejrzystości publicznej  

Początek strony