facebook_page_plugin
facebook_page_plugin
facebook_page_plugin

godło

Klasy 0-3

W Zamku Królewskim skarbów tysiące, a między nim są wspaniałe obrazy Jana Matejki. Klasa 3b w czasie lekcji muzealnej " W pracowni Jana Matejki" poznała kilka przepięknych obrazów i równie interesujących historii związanych z ich powstaniem. Malarstwo historyczne uprawiane przez Jana Matejkę okazało się ciekawe i przeniosło nas w dawne, ciekawe czasy z historii Polski.

Kl. 3b u Jana Matejki  Kl. 3b u Jana Matejki  Kl. 3b u Jana Matejki  Kl. 3b u Jana Matejki

 

W styczniu klasa 1b uczestniczyła w zajęciach „Muzyczni odkrywcy”. Dzieci dowiedziały się jak powstaje głos i w jaki sposób należy o niego dbać. Poznali cztery główne rodzaje głosu ludzkiego: sopran, alt, tenor i bas oraz nauczyli się je rozpoznawać. Dowiedziały się również, że głos ludzki potrafi naśladować i zastąpić różne instrumenty muzyczne. Na koniec dzieci poznały wszystkie dźwięki gamy i nauczyły się piosenki, która o tych dźwiękach opowiada. Zajęcia bardzo się uczniom podobały, z niecierpliwością czekają na następne.

      

 

Kolejne spotkanie z cyklu koncertów w SCEK-u przywitało nas muzyką taneczną. Nie, nie było to disco polo :-) grane na fortepianie, ale muzyka dworskich zabaw XVIII i XIX w. Instrumentem przewodnim była wiolonczela, której często towarzyszył fortepian. Na kolejne koncerty będziemy się wybierali już w II semestrze. Wszystkim polecamy!

      

 

To były bardzo miłe poświąteczne warsztaty. Dzięki nim nadal czujemy, że Boże Narodzenie, to piękny okres. W Muzeum Etnograficznym dowiedzieliśmy się, co to jest szopka krakowska, jak się ją wykonuje i skąd wzięła się tradycja błyszczących, oryginalnych budowli z pudełek oklejonych błyszczącymi papierkami po cukierkach. Obejrzeliśmy też drewniane szopki ludowych twórców, a niektóre postaci z kukiełkowej szopki mogliśmy nawet wziąć do ręki i sprawdzić, jak zostały wykonane. Wszystko oczywiście z wielką ostrożnością, gdyż były bardzo stare. Na koniec każdy wykonał dowolną postać z szopki, którą mógł zabrać do domu.

Kl. 2a w Muzeum Etnograficznym  Kl. 2a w Muzeum Etnograficznym  Kl. 2a w Muzeum Etnograficznym  Kl. 2a w Muzeum Etnograficznym

 

 

Klasa 3a była ostatnio w Zamku Królewskim na lekcji pt. „W pracowni Jana Matejki”. Zapoznaliśmy się z warsztatem malarskim mistrza Jana. Dowidzieliśmy się, jak poszukiwał rekwizytów i „twarzy” do postaci na swoich obrazach oraz jak „czytać” sam obraz. Bardzo szczegółowo omawialiśmy reprodukcję obrazu „Rejtan” (niestety obecnie oryginał jest w renowacji), następnie obraz „Konstytucja 3 maja 1791 roku” oraz „Batory pod Pskowem” (już po renowacji). W pierwszej sali stała również drewniana ława a na niej „rzeźba” przedstawiająca „Hołd Pruski”. Prowadzący wydawał się nieprzystępny, ale lekcję prowadził bardzo ciekawie.

3a   3a   3a   3a

 

To był niezwykły koncert! Mieliśmy okazję posłuchać dźwięków małej i dużej harfy. Ten nietypowy instrument rzadko jest prezentowany publiczności, dlatego z tym większym zainteresowaniem śledziliśmy występy kolejnych artystów. Utwory A. R.Ortiza, F.Godefroida, J.Kriegera i Z.Niedzielaka, przeniosły nas w zachwycający świat muzyki. Na koniec każdy mógł dotknąć strun harfy. Taka okazja nieprędko się powtórzy! Koncert, którego gwiazdą była harfa, cała zebrana publiczność nagrodziła gromkimi brawami.
Na podobnym koncercie była również klasa 2b, tylko w innym dniu.

Muzyczne spotkanie z harfą kl. 2a oraz 2b  Muzyczne spotkanie z harfą kl. 2a oraz 2b  Muzyczne spotkanie z harfą kl. 2a oraz 2b  Muzyczne spotkanie z harfą kl. 2a oraz 2b

 

 

28 listopada klasa 1 a wybrała się do Zamku Królewskiego, by spotkać się z ... warszawską Syrenką. Spotkanie było pełne wrażeń i ciekawostek. Podczas zajęć dzieci poznały legendę o warszawskiej Syrence i odnalazły jej wizerunki w zamkowych komnatach. Przekonały się też, że Zamek jest miejscem nierozerwalnie związanym z historią Warszawy. Dzieci obejrzały również mini przedstawienie teatralne "O WARSZAWSKIEJ SYRENIE". Syrenka, którą dzieci spotkały we wnętrzach Zamku Królewskiego, powiedziała swoją niezwykłą historię przybycia do Warszawy. Podczas przedstawienia uczniowie dowiedzieli się również, dlaczego na warszawskim herbie jest ona przedstawiona z mieczem i tarczą.

Kl. 1a na spotkaniu z warszawską Syrenką  Kl. 1a na spotkaniu z warszawską Syrenką  Kl. 1a na spotkaniu z warszawską Syrenką  Kl. 1a na spotkaniu z warszawską Syrenką

 

W ramach projektu edukacyjnego „Pieszo po Warszawie i na kółkach” realizowanego przez świetlicę szkolną, klasa 3a zwiedziła zajezdnię autobusową przy ul. Stalowej 77. Już na początku zwiedzania czekała na nas niespodzianka. Otóż podjechał autobus miejski, którym podróżowaliśmy po zajezdni. Mieliśmy okazję zobaczyć halę napraw, halę diagnostyczną, jak również myjnię autobusową. Każdy chętny uczeń mógł również na chwilę poczuć się jak prawdziwy kierowca. To była z pewnością ciekawa i interesująca lekcja.

3a w zajezdni autobusowej  3a w zajezdni autobusowej  3a w zajezdni autobusowej  3a w zajezdni autobusowej

 

Dzień Pluszowego Misia kojarzy się nam przeuroczo. Ten, do przytulania jest jednak kopią prawdziwego, a w prawdziwym świecie już tak bajkowo dla misiów nie jest. Aby dowiedzieć się o tym więcej, wybraliśmy się do kina IMAX na film naukowy "Panda", w technologii 3D. Największy ekran w Polsce robi wrażenie! W trakcie projekcji dowiedzieliśmy się, z jakimi wielkimi problemami borykają się naukowcy, którzy zajmują się walką o utrzymanie na świecie gatunków zagrożonych wyginięciem. 

Imax i prawdziwe problemy wielkich misiów kl. 2a  Imax i prawdziwe problemy wielkich misiów kl. 2a  Imax i prawdziwe problemy wielkich misiów kl. 2a  Imax i prawdziwe problemy wielkich misiów kl. 2a

 

22 listopada obchodziliśmy Dzień Kredki. Podczas przerw na uczniów czekały stoliki z kolorowankami, a także duży domek z tektury i mapa Polski do pokolorowania. Wspólne rysowanie bardzo spodobało się dzieciom i pozwoliło im miło i kreatywnie spędzić czas :)

Dzień kredki w klasach 1-3  Dzień kredki w klasach 1-3  Dzień kredki w klasach 1-3  Dzień kredki w klasach 1-3

 

 

Patronaty i projekty edukacyjne

  twinnig    certyfikat przejrzystości publicznej  

Początek strony