facebook_page_plugin
facebook_page_plugin
facebook_page_plugin

godło

Klasy 0-3

Pomimo tego, że od długiego czasu lekcje odbywają się zdalnie, pierwszaki nie rezygnują z odwiedzania ośrodków kultury. W dniu 19 maja wirtualnie wybrały się do Galerii Stuki Zachęta. Obejrzały wystawę prac przedstawiających bohaterów książek, gier i komiksów. Następnie samodzielnie narysowały fantastyczne postaci kierując się własną wyobraźnią. Większość małych twórców pięknie przedstawiło swoją postać i opowiedziało o jej nieograniczonych możliwościach. Galerię swoich prac zaprezentowały na ekranie komputera. Chętnie kiedyś odwiedzą Galerię Sztuki w realu, ponieważ bardzo im się podobały zajęcia.

Klasa 1b w Zachęcie  Klasa 1b w Zachęcie  Klasa 1b w Zachęcie

 

W trakcie wędrówki po zamkowych komnatach spotykaliśmy królewskiego pazia, który opowiadał nam o trudach nauki i męczących obowiązkach, jakie spoczywają na najmłodszych dworzanach w XVIII w. Poznaliśmy organizację dworu królewskiego, zwyczaje na nim panujące oraz przyjemności i rozrywki, którymi dworzanie umilali sobie czas. Paź zagrał nam na lutni, uczył nas dworskiej etykiety i opowiedział wiele ciekawych historyjek z życia królewskiego dworu. Jak zwykle wyszliśmy przekonani, że każdy z nas chętnie zamieszkałby w królewskich apartamentach.

Kl. 2a w Zamku Królewskim  Kl. 2a w Zamku Królewskim  Kl. 2a w Zamku Królewskim  Kl. 2a w Zamku Królewskim

 

Kolejnym przystankiem naszej muzycznej podróży był koncert na instrumenty dęte: trąbkę i flet poprzeczny. Wysłuchaliśmy tym razem skocznych i wesołych utworów klasyków instrumentu, począwszy od XVIII w po czasy współczesne. Byliśmy zdziwieni, gdy na trąbkę zakładano kolejne tłumiki - dźwięk zmieniał bardzo swoją barwę, przez co często wywoływał na widowni wesoły śmiech. Wszyscy artyści zebrali od nas gromkie brawa!

Kl. 2a na koncercie w SCEK-u  Kl. 2a na koncercie w SCEK-u  Kl. 2a na koncercie w SCEK-u  Kl. 2a na koncercie w SCEK-u

 

Ostatni koncert przed feriami wprowadził nas w zimowy nastrój. Słuchaliśmy wesołych i melancholijnych utworów J. S. Bacha i S. Moniuszki, w wykonaniu solistów szkół muzycznych. Po zimowych nutkach i prezentacji pięknych zdjęć, czekamy na choć odrobinę śniegu. A ferie tuż, tuż...

Klasa 2a na koncercie w SCEK-u  Klasa 2a na koncercie w SCEK-u  Klasa 2a na koncercie w SCEK-u  Klasa 2a na koncercie w SCEK-u

 

Pierwszy śnieg, wycieczka do MULTICENTRUM i sporo dobrej zabawy. Tak klasa 2a będzie wspominać ten dzień. Pomimo nagłego załamania pogody, dotarliśmy na Białołękę w niecałe pół godziny. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy i udały się na dość nietypowe zajęcia. Po godzinie nastąpiła oczywiście zamiana, więc każdy mógł w pełni skorzystać z wszystkich przygotowanych dla nas niespodzianek. A było ich sporo! Uczestnicy konstruowali modele z komponentów K'Nex, zgodnie z przygotowanymi instrukcjami. Wykorzystywali silniki elektryczne i  za pomocą TechnoLogica K'Nex tworzyli programy, które sterowały wykonanymi modelami. Dzieci miały też możliwość poznania wielu ciekawostek dotyczących Układu Słonecznego i odbyły komputerową podróż przez kolejne planety naszego układu. Było super, każdemu polecamy! Zajęcia są realizowane na różnych poziomach. Świetnie będą się więc bawili uczniowie klas młodszych, jak i ósmoklasiści. Proponowane kręgi tematyczne to np.: mali naukowcy - doświadczenia z zakresu fizyki, przyroda (geografia, geologia, astronomia) zabawy z grafiką w formacie 3D, klocki K'Nex wraz z możliwością programowania i sterowania modelami, rysunek i papieroplastyka, twórcze zajęcia muzyczne z wykorzystaniem instrumentów i programów komputerowych.

Kl. 2a w Multicentrum  Kl. 2a w Multicentrum  Kl. 2a w Multicentrum  Kl. 2a w Multicentrum

  

W Zamku Królewskim skarbów tysiące, a między nim są wspaniałe obrazy Jana Matejki. Klasa 3b w czasie lekcji muzealnej " W pracowni Jana Matejki" poznała kilka przepięknych obrazów i równie interesujących historii związanych z ich powstaniem. Malarstwo historyczne uprawiane przez Jana Matejkę okazało się ciekawe i przeniosło nas w dawne, ciekawe czasy z historii Polski.

Kl. 3b u Jana Matejki  Kl. 3b u Jana Matejki  Kl. 3b u Jana Matejki  Kl. 3b u Jana Matejki

 

W styczniu klasa 1b uczestniczyła w zajęciach „Muzyczni odkrywcy”. Dzieci dowiedziały się jak powstaje głos i w jaki sposób należy o niego dbać. Poznali cztery główne rodzaje głosu ludzkiego: sopran, alt, tenor i bas oraz nauczyli się je rozpoznawać. Dowiedziały się również, że głos ludzki potrafi naśladować i zastąpić różne instrumenty muzyczne. Na koniec dzieci poznały wszystkie dźwięki gamy i nauczyły się piosenki, która o tych dźwiękach opowiada. Zajęcia bardzo się uczniom podobały, z niecierpliwością czekają na następne.

      

 

Kolejne spotkanie z cyklu koncertów w SCEK-u przywitało nas muzyką taneczną. Nie, nie było to disco polo :-) grane na fortepianie, ale muzyka dworskich zabaw XVIII i XIX w. Instrumentem przewodnim była wiolonczela, której często towarzyszył fortepian. Na kolejne koncerty będziemy się wybierali już w II semestrze. Wszystkim polecamy!

      

 

To były bardzo miłe poświąteczne warsztaty. Dzięki nim nadal czujemy, że Boże Narodzenie, to piękny okres. W Muzeum Etnograficznym dowiedzieliśmy się, co to jest szopka krakowska, jak się ją wykonuje i skąd wzięła się tradycja błyszczących, oryginalnych budowli z pudełek oklejonych błyszczącymi papierkami po cukierkach. Obejrzeliśmy też drewniane szopki ludowych twórców, a niektóre postaci z kukiełkowej szopki mogliśmy nawet wziąć do ręki i sprawdzić, jak zostały wykonane. Wszystko oczywiście z wielką ostrożnością, gdyż były bardzo stare. Na koniec każdy wykonał dowolną postać z szopki, którą mógł zabrać do domu.

Kl. 2a w Muzeum Etnograficznym  Kl. 2a w Muzeum Etnograficznym  Kl. 2a w Muzeum Etnograficznym  Kl. 2a w Muzeum Etnograficznym

 

 

Klasa 3a była ostatnio w Zamku Królewskim na lekcji pt. „W pracowni Jana Matejki”. Zapoznaliśmy się z warsztatem malarskim mistrza Jana. Dowidzieliśmy się, jak poszukiwał rekwizytów i „twarzy” do postaci na swoich obrazach oraz jak „czytać” sam obraz. Bardzo szczegółowo omawialiśmy reprodukcję obrazu „Rejtan” (niestety obecnie oryginał jest w renowacji), następnie obraz „Konstytucja 3 maja 1791 roku” oraz „Batory pod Pskowem” (już po renowacji). W pierwszej sali stała również drewniana ława a na niej „rzeźba” przedstawiająca „Hołd Pruski”. Prowadzący wydawał się nieprzystępny, ale lekcję prowadził bardzo ciekawie.

3a   3a   3a   3a

 

Patronaty i projekty edukacyjne

  twinnig    certyfikat przejrzystości publicznej  

Początek strony