facebook_page_plugin
facebook_page_plugin
facebook_page_plugin

godło

 • DSC01358.JPG
 • DSC01360.JPG
 • DSC01364.JPG
 • DSC01378.JPG

Rok szkolny 2019/2020

 

Czy mógłbyś zostać średniowiecznym skrybą, czyli lekcja biblioteczna o manuskryptach z okazji Dnia Pisma Ręcznego.

W dniu 23 stycznia obchodziliśmy Dzień Pisma Ręcznego. Z tej okazji klasa 3a i 3b wzięły udział w lekcji o średniowiecznych manuskryptach. Uczniowie poznali pracę czterech rzemieślników: pergaminnika, skryby, iluminatora oraz introligatora. Pierwszy oprawiał skórę zwierząt, drugi starannie przepisywał księgę, trzeci ją ilustrował, a czwarty zszywał karty i oprawiał księgę. Uczniowie nauczyli się rozpoznawać różne formy książki, czyli tabliczki, zwój, kodeks oraz materiały piśmiennicze, papirus, pergamin i papier. Wskazywali cechy charakterystyczne manuskryptów: bordiurę, floraturę, inicjał, rubrykowanie i miniatury. Z okazji Dnia Pisma Ręcznego zachęcamy wszystkich do wykonania kilku wybranych ćwiczeń kaligraficznych. Czy ktoś z Was mógłby zostać średniowiecznym skrybą?
Spotkanie czytelnicze z okazji Dnia Kubusia Puchatka.


W dniu 17 stycznia obchodziliśmy Dzień Kubusia Puchatka, głównego bohatera książki angielskiego pisarza, Alana Aleksandra Milne. Z tej okazji oddział przedszkolny wziął udział w spotkaniu czytelniczym. Słuchaliśmy drugiego rozdziału książki o wizycie Kubusia Puchatka w norce Królika, która zakończyła się zaklinowaniem się objedzonego gościa w drzwiach frontowych gospodarza. Dzieci oglądały ekranizację czytanego fragmentu książki i wskazywały różnice między książką, a filmem. Omawiały cechy charakterystyczne Kubusia Puchatka, dotyczące jego wyglądu i usposobienia. 

Dzień Kubusia Puchatka

 Godzina kodowania

 

Biblioteka szkolna włączyła się w akcję „Godziny kodowania”, której celem jest pokazanie, że każdy może nauczyć się podstaw programowania. Inicjatywa stała się ogólnoświatowym wydarzeniem promującym korzystanie z technologii informacyjnej. „Godzina kodowania” odbywa się każdego roku podczas Tygodnia Edukacji Informatycznej w dniach od 9 do 15 grudnia. Zadania do wykonania mają formę zabawy, która pozwala na zdobywanie wiedzy i umiejętności informacyjnych, rozwija kreatywność i motywuje do działania. W tym roku udział w akcji cieszył się dużym zainteresowaniem i był miłym sposobem spędzenia czasu.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

W poniedziałek 25 listopada 2019 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie klas 0-3 przynieśli swoje ulubione pluszaki do szkoły. W bibliotece czytaliśmy fragmenty tekstu o Kubusiu Puchatku, Misiu Uszatku i Paddingtonie. Opisywaliśmy cechy charakterystyczne dla każdej postaci. Rozpoznawaliśmy misie po cytatach z ich wypowiedzi. Oglądaliśmy filmy krótkometrażowe o misiach. Wspominaliśmy okoliczności napisania powieści o Kubusiu Puchatku, misiu Paddingtonie oraz opowiadań o Misiu Uszatku. Przywołani zostali twórcy postaci, czyli polski poeta Czesław Janczarski, angielscy pisarze dla dzieci Alan Aleksander Milne i Thomas Michael Bond. W tym roku w plebiscycie sympatii wygrał miś Paddington, dzięki zabawnej ekranizacji filmowej w reżyserii Paula Kinga.

 

 

Apel klas 1-3 z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

 

W dniu 20 listopada klasy 1-3 wzięły udział w apelu z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dzieci. Klasa 1a zaśpiewała piosenkę, a klasa 3b mówiła wiersze o prawach dziecka. Zebrani uczniowie oglądali film pt. „Dzieci o prawie” Fundacji Edukacji Prawnej oraz prezentację multimedialną. Omówione zostały najważniejsze prawa dzieci, takie jak prawo do życia i tożsamości, wychowania w rodzinie, czasu wolnego i zabawy. Wspominaliśmy postać lekarza i pedagoga, Janusza Korczaka, który pisał o potrzebie poszanowania praw dzieci. Każde dziecko ma prawo do szacunku, niewiedzy, niepowodzeń i łez, radości oraz upadku. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dzieci życzymy wszystkim uczniom, aby znali swoje prawa i z nich korzystali. Zachęcamy do czytania książek „Mam prawo!” Grzegorza Kasdepke i „Moje prawa, ważna sprawa!” Anny Czerwińskiej- Rydel i Renaty Piątkowskiej, które można wypożyczyć w bibliotece szkolnej. 

 

 

                     

 

 

 

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

W dniu 5 listopada 2019 roku w bibliotece szkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Uczniowie mogli przyjść do szkoły przebrani za królewny, rycerzy i inne baśniowe postacie. Dzieci z klas 0a, 1b, 2b i 2c omawiały cechy charakterystyczne w wyglądzie i zachowaniu wiedźmy, wróżki, czarodzieja, krasnoludka, smoków i potworów oraz wskazywały wybrane postacie fantastyczne w bajkach, baśniach i legendach. Oglądaliśmy wspólnie ilustracje baśniowych bohaterów w prezentacji multimedialnej. W drugiej części zajęć uczniowie wykonywali projekt baśniowej postaci według własnego pomysłu lub kolorowali wybraną przez siebie ilustrację. Powstała galeria ciekawych prac plastycznych. W czasie zajęć korzystaliśmy ze zbiorów biblioteki szkolnej, takich jak „Księga potworów” Michała Rusinek, „Wielka encyklopedia krasnoludków” Marcina Przewoźniaka, „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej oraz baśnie braci Grimm, Hansa Christiana Andersena i Charlesa Perraulta.

 

 

Pasowanie na czytelnikaW środę, 2 października 2019 roku uczniowie klas pierwszych wzięli udział w uroczystym pasowaniu na czytelnika. Poznali zasady korzystania z wypożyczalni. Wykazywali się znajomością bajek, wierszyków i opowiadań dla dzieci. Rozpoznawali tytuły baśni po ilustracjach. Rozwiązywali zagadki literackie. Podawali tytuły utworów, z których pochodziły czytane im fragmenty. Dopowiadali z pamięci wierszyki i rymowanki dla dzieci. Na koniec złożyli uroczystą przysięgę. Odwiedzają bibliotekę na każdej przerwie i są jej najwierniejszymi czytelnikami.
Oby tak pozostało na dłuuugo!

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

czyli o tym, że nikt z nas nie urodził się czytelnikiem,
ale stał się nim dzięki wspólnemu czytaniu razem

 

W niedzielę, 29 września 2019 roku obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji w poniedziałek zorganizowaliśmy w szkole wspólne głośne czytanie dla klas 0a, 1a i 1b. Dzieci słuchały opowiadań „Poranek”, „Droga do szkoły” i „Kłótnia” z książki Grzegorza Kasdepke pt. „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu”, czytanych przez panią pielęgniarkę, wychowawczynię oddziału przedszkolnego oraz bibliotekarkę. Przypomniana została akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” Fundacji ABC XXI za pomocą krótkich filmów animowanych i piosenek dla dzieci. Zebrani wysłuchali opowiadania „Wesoły Ryjek i plastelina” czytanego przez artystkę kabaretową i aktorkę, Katarzynę Pakosińską.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przypominamy dorosłym:

Czytaj dziecku 15 minut dziennie – codziennie!

Film promujący akcję 
Piosenka "Cała Polska czyta dzieciom"
Katarzyna Pakosińska czyta opowiadanie pt. "Wesoły Ryjek i plastelina".

 

Międzynarodowy Dzień Kropki

Co mam zrobić, gdy jestem w Kropce? Nie umiem. Nie potrafię. Nie chcę. Na pewno mi się nie uda! Co mogę zrobić? Zebrać się na odwagę i postawić... Kropkę. Tam, gdzie coś się kończy..., tam czas na przygodę! Kropka to znak zmiany i odkrywania czegoś nowego w nas i w naszym życiu. To pierwszy krok do sukcesu.

W dniu 15 września 2019 roku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki, święto kreatywności, odwagi, zabawy, indywidualności, odkrywania własnych talentów. Wszyscy jesteśmy tacy sami, czyli Kropka w Kropkę, ale każdy z nas jest inny. Jaki jesteś Ty? Jaka jestem Ja?

Rozejrzyj się dookoła, czy gdzieś widzisz Kropkę? Na ścianie? Na ciele psa? W książce? Na obrazie? Na chodniku? Skąd się tam wzięła i co znaczy? Zobacz! Planeta Ziemia jest jedną wielką Kropką! Zbierz się na odwagę i narysuj własną, zostań z nią przez chwilę, nie spiesz się teraz, nie poganiaj siebie, daj sobie czas. Kropka każdego i zawsze zabiera w niezwykłą podróż, która jest tylko Nasza Własna. Dokąd zabrała Ciebie? Razem z Kropką, odkryj swój własny świat. Co nim jest? Liczenie, malowanie, pisanie, tworzenie animacji, a może... jeszcze coś innego? Gdzie jest Twoja Kropka?

Z okazji święta Kropki w bibliotece szkolnej, 17 września 2019 roku klasa 0a słuchała książki pt. "Kropka" Petera H. Reynoldsa o Vashti, dziewczynce, która nie wierzyła w swoje możliwości. Podczas lekcji plastyki mała Vashti uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farby tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vashti podejmie próbę. Powiedziała do dziewczynki: „Postaw tu Kropkę i zobaczymy, co się stanie”. Poirytowana i zniecierpliwiona Vashti postawiła Kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na Kropkę i poprosiła o podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy, zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją Kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Zaskoczona pomyślała, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze Kropki i wszystkim to udowodni. Szczęśliwa i dumna otworzyła pudełko z farbkami i zaczęła swoją przygodę z malowaniem. Ta piękna opowieść zachęciła nas do rozmowy na temat naszych własnych doświadczeń z brakiem motywacji do podejmowania wyzwań i narysowania własnych Kropek.

Zachęcamy do obejrzenia animacji na podstawie książki Petera H. Reynoldsa o Vashti Tutaj.

Koniec i Kropka.

  

 

Rok szkolny 2018/2019

 

Dzień Patrona Szkoły –  13 - 14 czerwca 2019 r.

W czwartek z samego rana w grze boiskowej uczestniczyli uczniowie z kl. 0-3. Rozwiązywali szyfry, odgadywali, co to za budowla, rzucali do celu, układali puzzle. Zadania przygotowali i na punktach wyjaśniali uczniowie kl. 8A pod opieką p. Małgorzaty Słonawskiej i Lucyny Zająkały. W piątek na pierwszym piętrze w innych sprawnościach brały udział drużyny kl. 4-8, a nad poprawnym przebiegiem gry czuwali uczniowie kl. 7A, 8C i 5C.


Jak nie czytam, jak czytam –  7 czerwca 2019 r.

O godzinie 10.00 zgromadziliśmy się na boisku szkolnym by wziąć udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu czytania w jednym momencie. Było nas 360 osób.


Kiermasz taniej książki –  18 maja - 3 czerwca 2019 r.

Dzięki zakupionym pozycjom, biblioteka szkolna otrzyma nowe książki.


Szkolny Mistrz Szybkiego Czytania ze Zrozumieniem –  14 - 17 maja 2019 r.

Od 14 maja odbywał się konkurs szybkiego czytania i zrozumienia tego, co się przeczytało.

Wyniki:

Szkolny Mistrz Szybkiego Czytania ze Zrozumieniem

 1.  Aleksander Yankilevich kl. 5D – współczynnik 201,65
 2. Jan Polakowski kl. 7A – 195,80
 3. Jan Drużbicki kl. 6C – 187,10

 Mistrzowie poszczególnych klas:

Kl. 1
I miejsce - Massimo Mannetta 1B
II miejsce - Wojtek Kuś 1B
III miejsce - Igor Czyrynda 1B

Kl. 2
I miejsce - Sebastian Ostrowicz-Barów 2A
II miejsce - Mikołaj Flis 2A
III miejsce - Stanisław Kaszczuk 2B

Kl. 3
I miejsce - Nikodem Sowa
II miejsce - Iga Falis
III miejsce - Małgosia Łukasiewicz

kl. 4
I miejsce - Sebastian Banasiuk 4B
II miejsce - Basia Wieluńska 4C
III miejsce - Witold Kowalski 4E

kl. 5
I miejsce - Aleksander Yankilevich 5D
II miejsce - Stanisław Patucha 5B
III miejsce - Kacper Frelik 5D

kl. 6
I miejsce -  Jan Drużbicki 6C
II miejsce - Jan Klimczewski 6D
III miejsce - Marianna Wyrzykowska 6D

Kl. 7
I miejsce - Jan Polakowski 7A
II miejsce - Aleksander Sucharski 7B
III miejsce - Antonina Jażdżyk 7A

Kl. 8
I miejsce - Anna Szcześniak  8B
II miejsce - Jakub Karczewski  8C
III miejsce - Krzysztof Przybysz  8C

 


IX edycja warszawskiego konkursu recytatorsko-fotograficznego Czytam, więc jestem –  4 kwietnia 2019 r.

4 kwietnia zakwalifikowani uczniowie zaprezentowali przygotowane wiesze przed komisją konkursową oraz zanieśli prace fotograficzne. Uczestnicy i zdobyte nagrody:

Część fotograficzna:

 1. Karol Chilarzewski 4E- zdobył wyróżenie
 2. Mateusz Bukowski 4C
 3. Oliwia Kochanowska 2A - zdobyła III miejsce
 4. Emilia Hawryluk 6A
 5. Marcin Tarczyluk 6D

 Część recytatorska:

 1. Pola Durbacz 3A
 2. Oliwia Kochanowska 2A
 3. Agata Brywczyńska 3A
 4. Blanka Jeżewska 3A
 5. Agata Czerniga 3A

Szkolny etap recytatorskiej części konkursu Czytam, więc jestem –  28 marca 2019 r.

28 marca odbyły się eliminacje do warszawskiego konkursu organizowanego przez SP 139. Szkołę reprezentować będą:

Kategoria kl. 1-3:

 1. Pola Durbacz 3A
 2. Oliwia Kochanowska 2A
 3. Julia Otulak 3A
 4. Blanka Jeżewska 3A
 5. Agata Czerniga 3A

Kategoria kl. 4-8

 1. Karol Chilarzewski 4E
 2. Antoni Baranowski 4E

Rozgrywki on line Block Puzzle –  18 - 26 marca 2019 r.

Od 18 marca wykorzystujemy biblioteczne laptopy i ćwiczymy układanie puzzli. Najwięcej punktów zdobyli:

Kategoria "Na czas":

 1. Stnisław Borowiecki 6A
 2. Hubert Guziak 6C
 3. Maja Bieniecka 4B

Kategoria "Na punkty":

 1. Michał Sienkiewicz, Szymon Jóźwik, Basel Jarrah 8A
 2. Stanisław Borowiecki 6A
 3. Damian Boki 6A

Test on line ze znajomości książki Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek Justyny Bednarek –  1 marca 2019 r.

1 marca chętni rozwiązywali test, który dzień wcześniej był przedmiotem rywalizacji powiatowej projektu "Wielka Liga Czytelników". Oczywiście najwięcej punktów zdobyli uczestnicy tego projektu, ale poza nimi wyróżnić należy:

 1. Rozalię Pogorzelską z kl. 2A - 92 punkty
 2. Julię Kardyś z 2A - 90
 3. Polę Durbacz z 3A - 82.

Gratulujemy wytrwałości tym, którzy przystąpili do tego długiego testu!


Etap powiatowy projektu Wielka Liga Czytelników –  28 lutego 2019 r.

Szkołę reprezentowali:

Kategoria klas 1-4

 1. Mikołaj Ostałowski 4A
 2. Julia Otulak 3A
 3. Sebastian Banasiuk 4B

Kategoria klas 5-8:

 1. Amelia Żabińska 5C
 2. Antonina Kaczmarek 6D

Drużyny nie zakwalifikowały się do etapu ogólopolskiego.


Turniej gier logicznych –  18 - 26 lutego 2019 r.

Od 18 lutego gramy w Pentago Triple. Za każdą wygraną zawodnik otrzymuje 1 punkt. Zbieranie punktów kończymy 26 lutego.

Wyniki:

I miejsce -  Nikodem Sowa 3A

II miejsce - Agata Czerniga 3A

III miejsce - Jeremi Patucha 3A.

 


Turniej gier logicznych –  8-25 stycznia 2019 r.

Warunkiem zapisu do gry było 5 zwycięstw w Pentago bądź Pentago Triple. Od 14 stycznia rozpoczęły się poważne rozgrywki w Pentago. Kończymy w piątek przed feriami. A po feriach kolejne gry logiczne.

Wyniki:

I miejsce - Aleksander Sucharski 7B

II miejsce - Bartosz Malus 4E

III miejsce - Kamil Kordylas 7B


Ogólnoświatowa akcja Godzina Kodowania –  3-7 grudnia 2018 r.

W Tygodniu Informatycznym (3-7 grudnia 2018 r.) próbowaliśmy swoich sił w kodowaniu. Wyjęliśmy z szafy wszystkie dostępne w bibliotece laptopy i programowaliśmy. Radość była wielka bo udało się rozwiązać sporo zagadek.


Kiermasz taniej książki –  19 listopada - 14 grudnia 2018 r.

Zdobywamy fundusze na zakup nowych książek, dlatego gościmy w bibliotece książki z zaprzyjaźnionej księgarni.


Spotkanie z autorką książek - p. Joanną Papuzińską –  23 listopada 2018 r.

Na zaproszenie uczniów kl. 3A przybyła do biblioteki szkolnej bardzo dobrze nam znana z naszego podręcznika pani profesor Joanna Papuzińska. Mogliśmy zapytać naszego gościa o różne sprawy. Najbardziej ciekawiła nas książka "Asiunia". Cieszymy się, że mogliśmy spotkać się z tak wspaniałą postacią.


Ogólnopolski Konkurs Wielka Liga Czytelników–  13 listopada 2018 r. - 24 stycznia 2018 r.

W ramach konkursu uczniowie czytają wybrane książki i rozwiązują testy. Do 16 stycznia trzeba zaliczyć 6 testów.


Szkolny Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej –  9 listopada 2018 r.

Podczas szkolnych uroczystych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości odbył się finał konkursu recytatorskiego w dwóch kategoriach wiekowych:

Kl. 4-5

I miejsce - Kuba Zwolak 5D

II miejsce - Jan Paweł Podsiadły 4D

III miejsce - Adam Litwiniak 5D

 

Kl. 6-8

I miejsce - Zofia Górska 7B

II miejsce - Maria Kucharczyk 7A

III miejsce - Maria Werner-Malento 6D

wyróżnienie - Krzysztof Polkowski 6B.


Gra szkolna dla kl. 2-4   W Niepodległej –   26 października 2018 r.

Na pierwszym piętrze odbyła się gra dla uczniów kl. 2-4 dotycząca odzyskania niepodległości. Uczniowie dobrani w małe zespoły, rozwiązywali różnorodne zadania związane z Polską. Wyniki:

I miejsce - drużyna z kl. 4D w składzie: Amelka, Nikola i Janek

II miejsce - drużyna z kl. 2A w składzie: Oliwia, Damian i Aiden

III miejsce - drużyna z kl. 3A w składzie: Maryna i Iga.

Najwyższą średnią punktów uzyskała kl. 3A


Spotkanie z podróżnikiem i autorem książek p. Krzysztofem Petkiem –   22 października 2018 r.

Uczniowie kl. 1-4 uczestniczyli w spotkaniu autorskim połączonym z prezentacją najnowszej książki Amulet pecha.


Pasowanie na czytelnika uczniów kl. 1–   19 października 2018 r.

19 października nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów kl. 1A, 1B, 1C.


Międzyszkolny konkurs fotograficzny Moja Niepodległość –  do 5 października 2018 r.

Na konkurs wysłaliśmy 8 prac:

1. Jakub Czeremuszkin kl. 7B Cytadela

2. Piotr Terlecki kl.1B Pomnik Marii Konopnickiej

3. Stefan Wardzyński kl. 3A Mój Powstaniec z karabinem

4. Zofia Zalewska kl. 3A Zosia i Krzyś śladami Generała Piłsudskiego

5. Sebastian Ostrowicz-Barów kl. 2A Pamiętamy o Niepodległej

6. Maciej Kollwitz kl. 6C Wojna widziana oczami ludzi

7. Adam Litwiniak kl. 5D Obrońca Warszawy

8. Robert Paczyński kl. 4E Gotowi by bronić


 

 

Opracowywanie podręczników –  do 13 września 2018 r.

Przygotowaliśmy dla uczniów 5032 sztuki podręczników oraz 3206 sztuk ćwiczeń. Do 13 września uczniowie wypożyczyli zestawy podręczników i ćwiczeń na rok szkolny 2018/2019.

 

 

Rok szkolny 2017/2018

 

  Gra miejska "Śladami Jana Kilińskiego" –  13 czerwca 2018 r.

Dzień Patrona Szkoły uczciliśmy czwartą już grą miejską Śladami Jana Kilińskiego. Brały w niej udział trzyosobowe reprezentacje klasowe. Pod okiem opiekunów odwiedziliśmy 6 miejsc związanych z Janem Kilińskim zlokalizowanych na Starym Mieście.

Wyniki: Klasy 1-3
1. 1B
2. 3B
3. 1A
         Klasy 4-7
1. 4D
2. 7B
3. 5D


  Bijemy rekord czytania w jednym momencie –  8 czerwca 2018 r.

W ogólnopolskiej akcji wzięliśmy udział po raz drugi. W tym roku szkolnym na boisku zgromadziły się 352 osoby, każda z ulubioną książką. 

 


 

  Szkolne mistrzostwa w szybkim czytaniu ze zrozumieniem–  23 - 29 maja 2018 r.

W konkursie udział wzięło 121 uczniów z kl. 2-7. Najpierw należało jak najszybciej przeczytać tekst, a potem zakreślić właściwe odpowiedzi do podanych pytań - oczywiście bez zaglądania do tekstu.

 


Architektoniczna gra miejska. Uczniowie z Varsavianistycznej szkoły uczestniczyli w Architektonicznej Grze Miejskiej organizowanej przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Uczniowie, podzieleni na zespoły 4-5 osobowe musieli odnaleźć 6 punktów, przy których czekały osoby z zadaniami do wykonania. Gra rozgrywała się na Mariensztacie, a start i meta były w Galerii Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu. Uczniowie klasy 7A wędrowali sami, natomiast młodsze klasy pod opieką p. Małgosi i p. Lucyny. Rozwiązywaliśmy zagadki architektoniczne przedstawiane w różnej formie: odnajdywanie fragmentów budowli, określanie kierunków parków, koło fortuny, dedukcyjna układanka, puzzle, nazwy ulic pochodzące od zawodów. Wszystkim grupom udało się sprostać zadaniom. Najszybciej i do mety dotarli: Michał Sienkiewicz, Bartosz Bujanowicz, Natalia Sobieszyńska i Dominika Maćkula z kl. 7A. Oni również zdobyli maksymalną ilość punktów. W Galerii dla wszystkich czekało ostatnie zadanie: zbudowanie makiet budynków na podstawie projektów. Zwycięzcy otrzymali nagrody specjalne, a pozostali uczestnicy inne upominki. –  11 maja 2018 r.


Gramy w PENTAGO. Na przerwach układamy kulki w genialnie zakręconej grze logicznej – od 10 maja 2018 r.  Zwycięzcami rozgrywek zostali:

I miejsce - Bartosz Malus kl. 3C

II miejsce - Marianna Wyrzykowska kl. 5D

III miejsce - Nikodem Sowa kl. 2A


 

  Przerwowy happening Z Warszawą na ty–  24 kwietnia 2018 r.

Za każde wykonane zadanie nauczyciele na karcie uczestnika stawiali pieczątki. Wyzwania były następujące: śpiewana Warszawa, interaktywne quizy, książki o Warszawie, parki, rymowany wiersz, krzyżówka historyczna, wykreślanka, quiz w języku angielskim. W zabawie udział wzięło 162 uczniów z kl. 4-7. Wszystkie stemple zdobyli:

 • Aniela Bielawska kl. 6A
 • Antonina Jażdżyk kl. 6A
 • Ola Urbańska kl. 5A
 • Patryk Czyrynda kl. 4D
 • Natalia Juszczyk kl. 5B
 • Zuzanna Jarzyna kl. 5B
 • Krzysztof Polkowski kl. 5B
 • Wilena Karnacewicz kl. 7A
 • Daria Marczak kl. 7A.

 Najbardziej aktywną klasą okazała się 4D. Nagrody specjalne za najlepiej wykonane zadania otrzymali:

 • Michał Sienkiewicz z kl. 7A za zadanie dotyczące parków
 • Natalia Juszczyk 5B i Ola Urbańska 5A za dokładne rymy
 • Aniela Bielawska 6A za kartę katalogową
 • Aniela Bielawska 6A za quiz w języku angielskim.

III gra miejska dla kl. 5 Poznajemy Warszawę poprzez legendyUczniowie korzystając z planu miasta, w ciągu dwóch lekcji musieli dotrzeć do 6 wyznaczonych miejsc na terenie Starówki. Przy każdym punkcie były do wykonania różnorodne polecenia. Podsumowanie gry wykazało, że najwięcej punktów zdobyła kl. 5B (45,75), drugie miejsce dla kl. 5D (43,5 p.) a trzecie kl. 5A (36,5 p.) – od 23 kwietnia 2018 r. 


Warszawski konkurs recytatorski Witaj majowa jutrzenko– 21 kwietnia 2018 r.

 Szkołę na Ciasnej reprezentowali:

 • Daniel Runo z kl. 3A
 • Mikołaj Ostałowski z kl. 3A
 • Marcel Napłoszek z kl. 3C
 • Aleksander Yankilewich z kl. 4D
 • Maria Werner-Malento z kl. 5D

 Uczniowie wyrecytowali wiersze patriotyczne, bowiem to konkurs dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Niestety tym razem nikt nie zakwalifikował się do finału.


Warszawski konkurs Czytam, więc jestem. W SP 139 odbyły się przesłuchania VIII edycji konkursu recytatorsko-fotograficznego „Czytam, więc jestem”. Do konkursu zgłosili się: Filip Tapert i Maria Kucharczyk z kl. 6A. Filip zdobył wyróżnienie! – 19 kwietnia 2018 r.

 


 Warszawa - dama w biało-czerwonej sukni. Na konkurs organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zawieźliśmy prace 9 uczniów: Natalia Juszczyk kl.5B – kategoria plastyczna; Marianna Wyrzykowska 5D, Maria Werner-Malento 5D, Bartłomiej Należyty 5B – kategoria fotograficzna; Piotr Tarasiewicz 3C, Maja Bieniecka 3C, Franek Potrzebowski 3C, Mateusz Bukowski 3C, Marcel Napłoszek 3C – kategoria plastyczna kl. 1-3. Niestety żadna z prac nie zdobyła uznania komisji – do 20 marca 2018 r.


 Turniej szachowy. Z inicjatywy uczniów rozgrywamy turniej szachowy – od 21 marca 2018 r.

 


Na imieninach u Marszałka. Uczniowie, których prace plastyczne zakwalifikowały się do finału konkursu „Tak żyć, jak żyłem, warto było. Józef Piłsudski” uczestniczyli w imieninach Marszałka. Podczas spotkania w Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Piłsudskiego zapoznaliśmy się ze zwyczajem obchodzenia imienin „Dziadka”, przedstawionym przez licealistów. Wśród wielu zaproszonych gości nie zabrakło Piłsudczyka, który wygłosił przemowę. Na konkurs wpłynęło 437 prac ze szkół podstawowych. Co prawda żadna z naszych nie zdobyła uznania komisji, ale zobaczyliśmy nagrodzone znaczki i jak to na imieninach bywa, napiliśmy się herbaty, skosztowaliśmy ciast. – 16 marca 2018 r. 

 


Szkolny turniej warcabowy. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli: kl. 1-3: Nikodem Sowa 2A, Antoni Maksimczuk 1A, Michał Szymanik 2A; kl. 4-5: Olek Orełko 4D, Jan Klimczewski 5A; kl. 6-7: Krystian Kopeć 6A. – 12 lutego - 19 marca 2018 r.

 


 Spotkanie z podróżnikiem - p. Krzysztofem Petkiem, autor książki Spokojne wakacje spotkał się z uczniami kl. 1-4 w sali gimnastycznej – 15 lutego 2018 r.

 


Warsztaty w Bibliotece Muzeum Warszawy przygotowujące do konkursu literackiego, połączone ze zwiedzaniem Muzeum – 11 stycznia 2018 r.


Szkolny etap stołecznego konkursu wiedzy dla kl. 3: „Warszawa jest wielka”  organizowany przez SP 46 (12-15.12.2017 r.). 3 osoby z największą ilością punktów zakwalifikowały się do etapu warszawskiego: Maksymilian Matecki, Łukasz Moździer i Jan Podsiadły z 3D.


VI warszawski konkurs „Tak żyć, jak żyłem, warto było… zawski konkurs „Tak żyć, jak żyłem, warto było... " Józef Piłsudski organizowany przez LXXVI Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. (21.11.2017 – 4.01.2018 r.) Z 19 zgłoszonych prac komisja szkolna wybrała regulaminowych 5: Daria Marczak 7A, Maciej Gawliński 7A, Grigorij Bogatyrew 6B, Oliwier Wydrzyński 6B, Mateusz Gwizdak 5B.


Zgadnij, kto jest kim? – konkurs z okazji 60-lecia szkoły polegający na rozpoznaniu nauczycieli. I miejsce – Ania Kalisz i Karolina Mróz kl. 6B; II miejsce 2. Karolina Apanas kl. 6B, Oliwier Wydrzyński kl. 6B, Patrycja Beder kl. 5B, Kuba Legenza kl. 5B; III miejsce Natalia Juszczyk kl. 5B


Zakup nowości w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.  Do 15 listopada 2017 r. biblioteka szkolna wykorzystała otrzymaną pomoc finansową i zakupiła ponad 1000 nowych książek. Teraz czeka je opracowywanie i wypożyczanie!

 


Konkurs recytatorski  Polskiej Poezji Patriotycznej dla kl. 4-7.  10 listopada 2017 r. z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości 22 uczniów przy licznie zgromadzonej publiczności, przystąpiło do recytacji utworów patriotycznych. I miejsce - Aleksander Yankielevich 4D, II miejsce -  Zofia Kuich 7A, III - miejsce Maria Werner-Malento. Wyróżnienia: Bartosz Gałkowski 5D, Marianna Sidor 5A, Julis Ślińska 7A.

 


Konkurs Nowe przygody znanych książkowych bohaterów dla kl. 1-7.  W bibliotece od 6 listopada można poczytać historie bohaterów znanych lektur. Nagrody w kl. 1-3 zdobyli: I miejsce - Maria Artymowska, II miejsce - Jeremi Patucha. Klasy 4-7: I miejsce - Anna Kalisz, II miejsce - Stanisław Patucha.

 


Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. 31 października do biblioteki zawitały postacie bajkowe, które zapoznały pierwszaków z zasadami wypożyczania książek i korzystania z czytelni. Uczniowie kl. 6A, w krótkim przedstawieniu opowiedzieli, co przeżywają książki, gdy je dzieci zabierają do domu. 

 


Gra miejska dla kl. 6 Literacka Starówka. 25 października drużyny klas szóstych uczestniczyły w grze organizowanej przez zespół humanistyczny. W tym roku pogoda nie była sprzyjająca, ale wszyscy dotarli do wyznaczonych punktów. Zadania teoretyczne rozwiązywaliśmy w salach lekcyjnych. Poziom trzech z czterech grup był wyrównany. Oznacza to, że zdecydowanie wygrała kl. 6A.

 


Gra terenowa W poszukiwaniu Wiślanego Skarbu. 26 października 2017 r. uczniowie zdobywający odznakę Młodego Przyjaciela Warszawy uczestniczyli w grze przygotowanej przez Fundaję Pociechom w ramach I Warszawskiego Pozarządowego Tygodnia Edukacyjnego.

 


Wystawa misyjna. W ramach obchodów Tygodnia Misyjnego s. Paula przygotowała wystawę gromadząc eksponaty ze wszystkich stron świata. 

 


Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla kl. 4-7. Konkurs dla kl. 4-5 odbył się na drugiej lekcji w sali gimnastycznej. Jury wydało następujący werdykt: I miejsce – Krzysztof Polkowski z kl. 5B – zdobył maksymalną ilość punktów! II miejsce – Jakub Zwolak z kl. 4D; III miejsce – Tomasz Wyrzykowski z kl. 5D.

Zwycięzcy kl. 6-7 czytali podczas czwartej lekcji w holu drugiego piętra. Wśród nich komisja wytypowała: I miejsce – Zosia Kuich z kl. 7A; II miejsce – Maria Kucharczyk z kl. 6A; III miejsce – Stefan Wlazeł z kl. 6B.

 


Lekcja biblioteczna: Jak korzystać ze słownika frazeologicznego? - 13 października 2017 r. nauczyciel bibliotekarz poprowadził lekcję w kl. 6A.

 


Lekcja biblioteczna: Pracujemy ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych. - 13 października 2017 r. nauczyciel bibliotekarz poprowadził lekcję w kl. 5B.

 


Lekcja biblioteczna: Pracujemy ze słownikiem języka polskiego - 10 października 2017 r. nauczyciel bibliotekarz poprowadził lekcję w kl. 6A.

 


Rozwijanie zainteresowań czytelniczych: Książki dla dzieci i młodzieży - 10 paździrnika 2017 r. nauczyciel bibliotekarz poprowadził godzinę wychowawczą w kl. 7A.

 


Rozwijanie kompetencji czytelniczych: Mikołajek, kto to taki? - lekcja biblioteczna przeprowadzona 9 października 2017 r. przez nauczyciela bibliotekarza w kl. 5D.

 


Projekt "Mikołajek" w kl. 3B. 9 października uczniowie kl. 3B wybrali się do kina na film "Mikołajek". Następnie zapoznali się z fragmentami książek Sempe i Goscinnego o chłopcu o tym samym imieniu. Kolejnym etapem było wykonanie plakatów reklamujących książki o Mikołajku, które są dostępne w naszej bibliotece.

 


Konkurs na zabawną instrukcję, jak trafić do biblioteki szkolnej - biblioteka szkolna przeprowadziła się do innego pomieszczenia, napisz, narysuj, jak do niej trafić. Termin oddawania prac 30 września 2017 r.

 


 Festiwal Zup Świata. 28 września 2017 r. z kl. 7A uczestniczyliśmy w warsztatach  "Nie marnuj jedzenia" na dziedzińcu Centralnej Biblioteki Rolniczej.

 


Festiwal Zup Świata. 27 września 2017 r. z kl. 3B uczestniczyliśmy w warsztatach z Mamadu "Różnorodność Afryki". Odbyły się one na dziedzińcu Centralnej Biblioteki Rolniczej.

 


 Festiwal Zup Świata. 26 września 2017 r. nauczyciel bibliotekarz zorganizował wyjście kl. 3A na warsztaty pt. "Jak powstaje chleb?", które odbyły się na dziedzińcu Centralnej Biblioteki Rolniczej.

 


Lekcja historii: Palcem po mapie - 26 września 2017 r. nauczyciel bibliotekarz przeprowadził lekcję z wykorzystaniem księgozbioru w kl. 4C.

 


Opracowywanie podręczników. W tym roku szkolnym wszyscy uczniowie (428) otrzymali dotacyjne podręczniki. We wrześniu wypożyczyłam 3059 podręczników i rozdałam 2035 ćwiczeń.

Patronaty i projekty edukacyjne

  twinnig    certyfikat przejrzystości publicznej  

Początek strony