Dzieciaki ze Starówki, to same zdolne główki!

W 2022 roku obchodzimy 180-tą rocznicę urodzin Marii Konopnickiej, wielkiej polskiej poetki, publicystki i tłumaczki, jednej z najwybitniejszych pisarek literatury polskiej. 18 maja 2022 roku z tej okazji w bibliotece szkolnej zorganizowany został konkurs głośnego czytania wierszy Marii Konopnickiej dla klas 2 i 3. Komisja Konkursu oceniała płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcję oraz interpretację czytanego tekstu. A oto wyniki: I miejsce – Amelia Zawadka z klasy 3b, II miejsce – Lena Antoniuk i Zuzanna Osowska z klasy 3a, III miejsce – Olek Betański z klasy 2c i Irena Januszaniec z klasy 2b. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Zwycięzcom konkursu gratulujemy.

Konkurs czytelniczy     Konkurs czytelniczy     Konkurs czytelniczy     Konkurs czytelniczy

W naszej klasie 1b zaczęliśmy naukę programowania. Na razie, małymi kroczkami, zapoznajemy się z podstawowymi komendami. I wiecie co? Komputer nas rozumie, gdy wydajemy mu polecenia! :-) Może ktoś zostanie programistą?

1b programuje     1b programuje     1b programuje     1b programuje

Z wizytą do naszej szkoły przyszedł Pan Policjant. Na spotkaniu z klasami 1b i 1c, bardzo obrazowo tłumaczył, co to znaczy poszanowanie cudzej własności i jakie są konsekwencje kradzieży - nie tylko u dorosłych. Wszyscy słuchaliśmy ostrzeżeń z wielką uwagą. Pan Policjant ma nadzieję, że następnym razem porozmawiamy o czymś przyjemniejszym. My też mamy taką nadzieję... Najchętniej słuchalibyśmy opowieści o policyjnych akcjach, oglądalibyśmy prawdziwą broń i kajdanki. Dziękujemy za wizytę w naszych klasach!

1b i 1c - spotkanie z Policjantem     1b i 1c - spotkanie z Policjantem     1b i 1c - spotkanie z Policjantem     1b i 1c - spotkanie z Policjantem

W maju odbyły się zajęcia profilaktyczne Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych: w klasie 2a – „Kiedy dotyk rani”  i w 2b – „Ja w konflikcie”. Uczniowie w formie warsztatowej ćwiczyli umiejętności społeczne: pomaganie słabszym, kulturalne komunikowanie się z rówieśnikami,  poszanowanie intymności drugiej osoby oraz sposoby rozwiązywania sytuacji konfliktowych i zapobieganie przemocy. Wszystkie zdobyte umiejętności mają wspomóc rozwój emocjonalno-społeczny naszych dzieci.

Zajęcia profilaktyczne w 2a i 2b     Zajęcia profilaktyczne w 2a i 2b     Zajęcia profilaktyczne w 2a i 2b     Zajęcia profilaktyczne w 2a i 2b

Zaczynamy pracę samodzielną z tekstem popularnonaukowym. Na rozgrzewkę wzięliśmy temat o gadach. Każdy wylosował kartę z nazwą, a potem były już tylko poszukiwania osobnika w albumach i Internecie. Trudno nam było określić, co dziwniejsze: nazwy niektórych gadów, czy ich wygląd. Oceńcie sami!

1b - Czy znasz te gady?     1b - Czy znasz te gady?     1b - Czy znasz te gady?     1b - Czy znasz te gady?

Po majowych świętach, w klasie 2a odbyły się warsztaty plastyczne z cyklu: Sztuka w szkole - zorganizowane przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zajęcia nosiły tytuł - Przyroda i kosmos. Zadaniem uczniów było postępowanie według instrukcji jednego z artystów muzeum: rozpakowanie zagadkowej przesyłki, odnalezienie nasionek, wymyślenie, co z nasion może wyrosnąć, przeszukanie terenu szkolnego boiska w poszukiwaniu przyrodniczych skarbów i stworzenie abstrakcyjnej pracy plastycznej, w dodatku ruchomej. Dzieci z klasy 2a poradziły sobie znakomicie, bo na sztuce nowoczesnej nieźle się znają!

Warsztaty plastyczne 2a     Warsztaty plastyczne 2a     Warsztaty plastyczne 2a     Warsztaty plastyczne 2a

Każdy dzień powinien być Dniem Ziemi, a każdemu sercu powinna być bliska ochrona środowiska.
Z okazji Święta Ziemi dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały występ dla swoich starszych kolegów z klas 1-3. Zaprezentowały tematyczne wiersze oraz piosenki. Dzięki nim przypomnieliśmy sobie wszyscy, jak należy dbać o naszą planetę, jak powinniśmy segregować śmieci, aby uratować środowisko od zanieczyszczeń oraz poznaliśmy jak ważną rolę pełni w przyrodzie i w naszym życiu woda. W myśl wiersza z przedstawienia, wszyscy powinniśmy stać się Ekoludkami, zielonymi ludkami, którzy sprzątają świat i nie pozwalają na niszczenie przyrody. Z pewnością każdy z nas marzy o czystym środowisku, powietrzu i wodzie, więc wszyscy weźmy się do pracy i zadbajmy o naszą ziemię, „bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona, wśród innych dalekich planet. To dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, więc musi być bardzo zadbany”.

Apel kl.0 z okazji Dnia Ziemi     Apel kl.0 z okazji Dnia Ziemi    Apel kl.0 z okazji Dnia Ziemi     Apel kl.0 z okazji Dnia Ziemi